ŽĎÁR NAD SÁZAVOU – Minireportáž ze setkání MNO Horácko

Sešli jsme se na tradičním místě Radniční restaurace. Členové a příznivci (včetně krajana a příznivce MNO z jižních Čech a hosta — člena MNO Slovácko-Valašsko) probrali neútěšenou situaci ve stání správě a v mediální oblasti pokud jde o Moravu a Moravské Horácko. Na návrh Jana Kuči se dohodli, že se pokusí účastnit jako spolupořadatelé významné akce regionu Horácký krojový ples v posledním lednovém týdnu roku 2013 a využijí osoby spoluorganizátora, který je významným členem Místního sdružení MNO Horácko. Pod záštitou MNO by mohl být na akci pozván vybraný moravský folklórní soubor.

 
     Do konce července se pokusí členové a příznivci Místního sdružení získat možnost sponzorského finančního krytí (zejména cestovného pro členy souboru) a následně návrh spoluúčasti na akci přednesou k diskusi na Výkonném vedení Moravské národní obce.
Samořejmě, že jsme se nevyhnuli (veskrze pozitivního) zhodnocení letošního ročníku „Za vyvěšování moravské vlajky“, kdy se počet zapojených obcí, měst a městysů v kraji Vysočina a na Dačicku za rok téměř ztrojnásobil. Velký dík patří zejména oblastní koordinátorce Lence Holaňové, ale také dalším dobrovolníkům (Jan Kuča, Lukáš Jurek aj.). Členové se pokusí akci zpropagovat v regionálních médiích a v přištím roce chtějí klást větší důraz zejména na propagaci vlajky, její historie a smyslu akce mezi řadovými občany Horácka (v místních zpravodajích a obecních vývěskách).
Členové a příznivci se rovněž zamýšleli nad budoucností MNO. Akci „vlajka“ chápou jako dobrý prostředek k podpoře moravského uvědomění v současné realitě mediální společnosti, ale nelze zůstat v polovině cesty. Uvítají proto v tomto směru širší diskusi v MNO.
Dohodli jsme se na příštím zasedání v první polovině září, tentokrát na jižním Horácku, pravděpodobně v okolí Telče, Třeště či Dačic, za účasti spřízněného starosty Hodic a zástupce moravského hnutí z Dačic, kde místní sdružení MNO zatím nepůsobí.
Akce Putování Horáckem se uskuteční podle plánu v říjnu. Jan Kuča navrhl trasu kolem městyse Křižanova, rodiště posledního moravského zemského prezidenta JUDr. Jaroslava Mezníka.
 

Foto ze setkání

 
Znak Žďáru nad Sázavou

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *