Moravská národní obec – Za Moravu! » Ministryně kultury: “Velmi si vážím práce Moravské národní obce”

Ministryně kultury: “Velmi si vážím práce Moravské národní obce”

Před časem jsme vás informovali o dopise MNO na Ministerstvo kultury ČR ohledně žádosti prohlášení Stříbrného oltáře z Baziliky Nanebevzetí Panny Marie na Starém Brně mezi Národní kulturní památky ČR. Paní ministryně Mgr. Alena Hanáková nám odpověděla z Prahy dne 25. října 2012 velice pěkným sdělením: “Velmi si vážím práce Moravské národní obce při propagaci kulturního dědictví Moravy.” Děkujeme! Redakce webu si vás dovoluje také informovat o úspěchu našeho Místního sdružení Podstarohorci z kraje slavkovského bojiště, které se dostalo dokonce do diplomové práce Mgr. Veroniky Glettové: Vzpomínkové akce na bitvu u Slavkova, str. 17.

 
 
 

Dopis Ministerstva kultury ČR
PDF |1,10 MB|
Dopis Ministerstvo kultury ČR

Dopis Ministerstva kultury ČR

redakce | vloženo: 11. 12. 2012, 21:08

komentáře (6)

 1. Josef

  Sympatické od paní ministryně, u mě palec nahoru.:-) Pevně věřím, že to dopadne dobře a MNO prosadí pro ochránkyni Brna a Moravy statut památky. Snad se již v příštím roce dočkáme.

 2. Petr Říha

  Takže MNO se snaží aby tato památka byla prohlášena za národní – českou kulturní památku??? Jaký to bude mít přínos pro Moravu a mě jako Moravana?

 3. Josef

  Já to vnímám tak, že získá statut Národní kulturní památky ČR. Momentálně žádný oficiální termín jako moravská národní kulturní památka bohužel neexistuje. MNO tedy dle mého pracuje s tím, co je.
  Přínos:1) Moravské památce mimořádné hodnoty se dostane lepší ochrany. Jakékoli nakládání s předmětem, který má statut památky, je přísně kontrolováno. 2) Stát na tyto předměty uvolňuje přednostně peníze (restaurování, ochrana objektu, atd.) 3) Především se začne o Stříbrném oltáři s Černou madonou – ochránkyní Moravy a Brna více hovořit. I poznávání této památky je pro veřejnost cestou k poznávání Moravy. Co máme rádi (památky, Moravu) to si pak také lépe chráníme. 4) MNO dokazuje tímto projektem, že nesedí a nepláče, jak je někdo k Moravě nespravedlivý. Sama se snaží něco pozitivního vytvářet a ukazuje se, že dokáže pozitivně oslovit i ministryni kultury. Už to, že se návrh MNO vůbec k ministryni dostal je zázrak. 5) A nakonec: má zkušenost je taková, že věci, které činíme, nakonec mají pozitivní vliv na úplně jiné záležitosti a to tam, kde bychom to vůbec nečekali. (lepší spolupráce s památkáři a historiky, pro starosty schvalující vyvěšení vlajky je akce dalším z mnoha důkazů, že MNO aktivně a pozitivně propaguje Moravu. :-)

 4. Petr Říha

  Děkuju za odpověď. Musím s Vámi souhlasit. Vadí mi v tom jen to, že si český národ něco přisvojuje. Kdyby to byla např Státní kulturní památka, tak bych s tím asi takový problém něměl:-) Děkuju

 5. Josef

  Petře, souhlasím….určitě by bylo vhodnější z názvu Národní kulturní památka ČR vypustit ono národní.

 6. Zdeněk Tichý

  Málokdy čtu na internetu něco positivního pro Moravu a velmi málokdy následuje inteligentní diskuse. Tento případ obsahuje obojí, takže souhlasím. Byl by dobré pokusit se oficiálně navrhnout a prosadit ten závěr – buď státní, nebo jen “kulturní památka ČR”.
  Zdravím!

Odpovědět