Moravská národní obec – Za Moravu! » Zahájení 8. ročníku vlajkové iniciativy MNO

Zahájení 8. ročníku vlajkové iniciativy MNO

Náš spolek vyhlašuje 8. ročník občanské inicia­tivy “Za vyvěšování moravské vlajky”. Dne 5. července 2017 si připomeneme příchod slovanských věrozvěstů Cyrila a Me­toděje. Při této příležitosti bychom chtěli rovněž upozornit na důležité výročí 555 let od vydání erbovního privilegia pro Moravu (1462—2017), bez něhož by nebyla mo­ravská vlajka myslitelná. Součástí oslav bude tedy vyvěšení vlajky Moravy na radni­cích. Od roku 2010 se obracíme na představitele samospráv s vý­zvou, aby vyvěsili moravskou vlajku. Obsahuje základní fakta o moravských symbolech, které v sou­časných encyklopediích nenajdete. Přiložen je také nový přehled významných morav­ských dnů a svátků, sestavený na základě podnětů představitelů samospráv.

     Za účelem poznávání Moravy je tradičně připojena i výzva k doprovodné akci dne 5. července 2017 — zpřístupnění místních památek, zdarma nebo se slevou. Hlavní koordinátorkou vlajkové iniciativy je Lenka Hola­ňová, 1. místopřed­sedkyně Moravské národní obce. Regionálními zmocněnci jsou: Stanislav Blažek, Pavel Opletal, Eliška Plačková st., Eliška Plačková ml., Ing. Hynek Rusňák, Antonín Ševčík a Jaroslav Vyhnálek. Aktuální informace o obcích, které vyvěsí moravskou vlajku (včetně seznamu památek) je možné sledovat na hlavní stránce Vyvěsíme a na facebooku Chcu, aby na mojí radnici vlála moravská vlajka. Chcete se zapojit do vlajkové iniciativy a dalších přidružených akcí MNO? Volejte nebo pište naší koordinátorce.
 
Lenka Holaňová
1. místopředsedkyně Moravské národní obce
hlavní koordinátorka vlajkové iniciativy
 
Mobil: 604 527 832
E-mail: holanova@zamoravu.eu
 
 
VÝZVA MNO 2017 | STÁHNOUT
 

redakce | vloženo: 10. 2. 2017, 12:00

komentáře (8)

 1. Milan Honusek

  Tak tohle samozřejmě podporuji! A dál o tohle bojovat s Čechy, nikoliv proti Čechům. Zdraví napůl Moravák a napůl Čech. Milan

 2. Milan Honusek

  A proč tahle Moravská?? cenzura? Čekám na schválení. A s jedním z vašich představitelů si kecám rovnou. Milan

 3. Milan Honusek

  “Moravský jazyk”?? Podpořte prosím úsilí o jazyk český, který všude úpí pod tlakem např. i hlasatelů v ČT. A těch anglických slov. Profesí jsem jaderný fyzik v důchodu, angličtina patřila k mému jazyku na konferencích. A víte, kolik bylo úspěšných překladatelů fyzikálního jazyka do češtiny. Přeci se nebudeme (Češi i Moraváci)spolu domlouvat anglicky! Zdraví napůl Čech a napůl Moravák Milan

 4. Lenka Holaňová

  Vážený pane Honusku,
  naše iniciativa a veškerá činnost našeho spolku není namířena proti nikomu, ale za něco: ZA MORAVU. Pokud bychom mohli v tomto úsilí spojit svoje síly s Čechy (což i děláme), byli bychom jedině rádi. Děkujeme za Váš zájem. S pozdravem L.Holaňová

 5. Moravský patriot

  Podpora z Čech je velice důležitá! Díky Vám za ni!
  Minulé rok mě kdosi, taky z Čech, volal s podporó a vyjádřením sympatií. Byl jsem tak překvapené, že jsem se na moc souvisló odpověď nezmohl. Pak mě to dost mrzelo…
  Težko z Moravy podporovat spisovnou češtinu pro celou republiku, když normou pro běžného Čecha v české části našeho státu již nyní je obecná čeština ze středních Čech.

 6. Pepa

  Dotazník na téma: Vlast – vlastenectví
  http://www.debatniklub.cz/?p=19603

 7. Kenny

  Děkuji Vám za odkaz. Celou diskusi jsem více jak šest hodin (!) bedlivě poslouchal. Pánové Jan Rychlík, Jiří Rak a Vladimír Kučera jsou v projevu sice skvělí (odmítání Palackého atd.), ale o moravanství bohužel nevědí nic. Za celou dobu nevyslovili slova Morava a Moravané ani jednou – prostě je to netrklo. Přitom by jim tyto pojmy velice pomohly k jejich novému pojetí “českých” dějin. Výklad dějin pana Václava Vlka je sice místy poněkud alternativní, ale alespoň párkrát Moravu a “moravské kmeny” zmínil. Velice kultivovaně hovořil také pan Roman Joch, který jakési moravanství dokonce sám na sobě pociťuje. Pan Tomáš Krystlík posunuje (narozdíl od kolegů Rychlíka, Raka a Kučery) nový výklad dějin ještě dál. Je to dobře znát, protože zcela otevřeně hovoří o Moravě a Moravanech. Jeho novátorská koncepce do sebe logicky zapadá. Pan Vlastimil Podracký je naopak typickým příkladem moravského Čecha. Má však pravdu v tom, že se Moravě právem nelíbí, když se jí říká Čechy. A že nejasný pojem “Čech” může jednak znamenat občana celého státu, ale zároveň i obyvatele země na západ od Jihlavy. O tomto problematickém pojmosloví dobře hovoří už jeho předřečník pan Krystlík, který uvádí, že zemské vlastenectví v Čechách (narozdíl od Moravy) už více jak sto let neexistuje, viz Böhmen/Čechy, Böhm/Čech (zemsky), Tschech/Čech (zemsky, národně či státně).

 8. Richard

  Výborná akce, ale tohle je cesta k nápravě křivdy.

  Láska a pravda musí zvítězit nad lží a nenávist a hlavně vláda věcí tvých k tobě se zase navrátí, ó lide moravský.

  Prosím od podporu

  http://www.moravskynarod.cz/

Odpovědět