VĚTEŘOV-ŽELECHOVICE-HORNÍ SMRŽOV-VESELÍ NAD MORAVOU – prohlídka muzeí

Muzeum Veselí nad Moravou

Vážení přátelé moravských tradic a historie, chystáte-li se ve státní svátek 5.července vyrazit za poznáváním naší vlasti, nabízíme k výběru některá místní muzea, která na žádost Moravské národní obce zpřístupní své expozice zdarma nebo se slevou. K novinkám letos patří i tato muzea:


Muzeum obce Věteřov na Hodonínsku je památník místní historie, těšit se můžeme na spoustu exponátů, které připomenou život našich předků.

Vesnické muzeum obce Želechovice na Olomoucku – Obecní muzeum bylo zřízeno za účelem poučení návštěvníků o historii malé hanácké obce. Je určeno rodákům, místním občanům, široké veřejnosti a hostům. Převážná část exponátů pochází přímo ze Želechovic. Součástí muzea v době jeho otevření byly dvě výstavy, první obsahovala předměty regionálního charakteru, druhá vzácný soubor listinných materiálů. Obec se tak postavila do role ochránkyně lokální kultury a historie a plánuje další rozšíření expozic.

Muzeum Horní Smržov na Blanensku – expozice zachycující život lidí na venkově v období první poloviny minulého století. Muzeum v Horním Smržově vzniklo rekonstrukcí objektu bývalé zemědělské stavby. Cílem bylo vytvoření expozice zachycující život lidí na venkově v období první poloviny minulého století. Vystaveny jsou především zemědělské stroje a nářadí, nechybí ani ukázka bydlení na venkově včetně vybavení domácnosti, roubená stodola se šindelovou střechou, kamenný klenutý sklep či původní dřevěný včelín.

Městské muzeum Veselí nad Moravou  – budova muzea v nejstarší městské části ukrývá sbírky z okolí města Veselí nad Moravou a z Horňácka. Archeologické nálezy dokladují kontinuitu osídlení města i regionu od starší doby kamenné až po středověk. Historické sbírky představují dějiny města od doby založení hradu a osady u Moravy. Národopisná část prezentuje krásu lidových oděvů, rozmanitost lidové keramiky, nábytku, výšivek a kraslic.

Moravská národní obec

 

Věteřov, foto Muzeum Věteřov
Želechovice, list domovský 1923, foto Muzeum Želechovice
Horní Smržov, foto Muzeum Horní Smržov
Muzeum Veselí nad Moravou

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *