LETOVICE – Moravanství Michaela Doskočila

Mé moravanství | V době, kdy jsem začal brouzdat po internetu a zajímat se samostatně o různá témata, jsem narazil na fenomén moravanství — moravského vlastenectví. Bylo to v období, kdy začaly různé promoravské organizace opět intenzivněji rozvíjet svoji činnost. Z mainstreamových médií jsem se, jako ostatně všichni, nedozvídal moc informací o Moravě, její kultuře, tradicích a moravských vlastencích. A když už jsem se něco dočetl, nebo něco zaslechl, často to byla negativně laděná zpráva přirovnávající moravské vlastence k nějakým divným lidem, nebo dokonce k radikálním nacionalistům. A tak jsem hledal jinde.

 
     Zjistil jsem, že existovala svébytná Morava s moravským národem a svými tradicemi a kulturou, která je v dnešní době na ústupu. Zjistil jsem, že dnešní moravské hnutí má pramálo společného s nacionalismem, že je otevřené všem vlastenecky založeným lidem. Postupem času jsem dospěl k názoru, že naše tradice a kultura jsou unikátním dědictvím našich otců a je třeba je zachovat a podporovat. A je tudíž potřeba mezi lidmi šířit moravské povědomí. Sám jsem se moravským patriotem stal. Leckterý „světoobčan“ si řekne: „Co bylo, to bylo. Proč oživovat a zachovávat staré tradice a starou kulturu?“. Já jsem přesvědčen, že naše společnost prožívá krizi hodnot, kterou je potřeba řešit. Pokud dovolíme, aby tradiční společenské hodnoty vymizely, co nám zůstane? Individualismus lidí, kteří ani neví, kdo byli jejich předkové, jak žili a smýšleli. Co spojí lidi a dá jim nějaký pocit sounáležitosti? Nic. Co zamezí tomu, abychom se nerozplynuli v homogenní směsi celého lidstva, kde si jen každý hrabe na svém písečku a vlastně nikam nepatří? Opět nic. Proto jsou potřeba zachovávat tradice a naše hodnoty. A proč zrovna ty moravské, a ne české? Vždyť přeci Morava byla po staletí svébytnou zemí. Lidové písně, které nemají obdoby, krasné kroje, tradice a mnoho dalších aspektů naší kultury máme stoprocentně vlastních. Proto jsem se stal členem Moravské národní obce (MS Blanensko) a rozhodl se připojit k jejímu promoravskému úsilí. A myslím, že úspěchy posledních let jako jsou sčítání lidu nebo vyvěšování moravské vlajky na radnicích dokazují, že naše snažení má nějaký smysl a nachází u lidí odezvu. Pevně věřím, že i nadále nacházet bude.
 

Michael Doskočil

 

student Gymnázia Jevíčko

 
 
 

Michael Doskočil s přítelkyní Ivetou

9 odpovědí na “LETOVICE – Moravanství Michaela Doskočila”

 1. Vím že nésu sám kdo tento Michalův článek může podepsat!
  A to je na tom to nejkrásnější.

 2. Michale, velice hezky vyjádřeno. A plně souhlasím co napsal Jirka Máca.

 3. Super, to se mi moc líbí. Jen bych měl přání veliké, kdyby takto uvažovalo momentálně aspoň polovina mladých lidí, to by bylo super krásné. 🙂

 4. Ač nejsem Moravan musím s většinou článku souhlasit, jediná věc v které musím oponovat je, že jako všude i v Moravském hnutí se angažuje spousta nacionalistů, kteří pak paradoxně, přesto že se většinou velice angažují, svým přístupem práci ostatních vlastně znehodnocují, protože díky nim vyznívají i prospěšné snahy jiných jako nacionalistické.

 5. Michale hezky jsi to napsal a dodal nám ostatním
  chuť a sílu do další práce pro našu zem Moravu.

  Děkuju ….

 6. Ahoj Moravané,
  vždycky mě potěší, když zjistím, že nejsu sám, co má podobný názor! Moc pěkně napsané.

 7. Krásné napsané, su též z Letovic a cítím to stejně! Su Moravan Toť chlouba má!

 8. Je krásné, že k stejným závěrům dnes dochází i hledající mladší ročníky a „su“ rád tomuto trendu

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *