Moravská národní obec je samosprávný a dobrovolný svazek členů spolku — příznivců historie, kultury a tradic Moravy. Jeho posláním je poznáváním, studiem a propagací historických hodnot, památek a tradic Moravy přispět k posílení moravského národního povědomí a k trvalému rozvoji svébytnosti moravské společnosti.
Název spolku je Moravská národní obec, z. s. Sídlem spolku je město Brno, Brno-Soběšice č. p. 498, Jetelová 13, PSČ 644 00. Používá se i zkratka názvu spolku — MNO.
Moravská národní obec je pokračovatelem tradice Klubu přátel Moravy, založeného v roce 1985.
Moravská národní obec užívá jako spolkový znak modrý francouzský štít, na němž je symetricky rozkřídlená stříbrno-červeně šachovaná, heraldicky vpravo hledící orlice, se zlatou královskou třícípou korunkou, zlatou zbrojí a s červeným jazykem. Oko orlice je stříbrné. Orlice nese na prsou zlatý francouzský štítek s černými písmeny M N O a na pařátech má zlaté přetržené okovy. Obrys štítu a figury je zvýrazněn černou konturou.
Moravská národní obec užívá jako spolkový prapor modrý obdélný list (2:3), na němž je uprostřed umístěná bílo-červeně šachovaná, heraldicky vpravo hledící orlice, se žlutou královskou třícípou korunkou, žlutou zbrojí a s červeným jazykem. Oko orlice je bílé. Obrys figury je zvýrazněn černou konturou. Výška orlice se rovná 75 % šířky praporu.
Moravská národní obec užívá i další spolkové symboly (např. slogan, logo atd.), o jejichž vzhledu a užívání rozhoduje Společná rada.
Moravská národní obec považuje zrušení samosprávy Moravy za akt nespravedlivý, totalitní a v rozporu s principy demokracie. Podporuje proto úsilí všech politických stran a hnutí, které usilují o obnovení všech historických a přirozených práv Moravy, včetně obnovení samosprávy v nejširší formě.
Působením na vlastenecké smýšlení a propagací historických hodnot, památek a tradic Moravy, usilovat o upevnění moravské národní identity a rozšiřovat pocit sounáležitosti se svou zemí a národem.
Rozšiřovat poznání slavných dějin a tradic Moravy jako významné a svébytné části dějin Evropy.
Vést obyvatele Moravy k historickému povědomí o místě svého bydliště jako součásti geografického, historického, etnického a správního celku Moravy.
Podporovat poznání a rozvoj kultury Moravy se všemi jejími osobitými rysy, vycházejícími z lidových tradic, včetně snahy o její opětovný návrat na místo, které ji patří.
Nejvyšším orgánem Moravské národní obce je Členská schůze, svolávaná zpravidla předsedou Společné rady a to nejméně jedenkrát do roka, případně nejpozději tři měsíce před ukončením funkčního období Společné rady, nebo z podnětu alespoň třetiny registrovaných členů spolku. Působnost Členské schůze obvykle plní shromáždění delegátů. Zasedání Členské schůze se svolává vhodným způsobem ve lhůtě nejméně třicet dnů před jeho konáním. V období mezi jednáními Členské schůze stojí v čele Moravské národní obce Společná rada.
Společnou radu volí Členská schůze a stanovuje i délku jejího funkčního období. Společná rada volí na svém prvním zasedání ze svého středu předsedu Společné rady.
Kolektivní orgány Moravské národní obce rozhodují vždy ve sboru. Jsou usnášeníschopné za přítomnosti nebo jiné účasti většiny svých členů a rozhodují většinou hlasů zúčastněných členů. Pokud se nesejde k jednání usnášeníschopná většina, svolavatel zasedání, svolá novou pozvánkou ve lhůtě do 15 dnů od předchozího zasedání náhradní zasedání s totožným programem. Náhradní zasedání se musí konat nejpozději do šesti týdnů ode dne, na který bylo svoláno původní zasedání. Náhradní zasedání je usnášeníschopné a rozhoduje nadpoloviční většinou zúčastněných členů.
Statutárním orgánem spolku, který vystupuje jeho jménem a za něj samostatně jedná je zpravidla předseda Společné rady samostatně, případně společně nejméně vždy dva členové Společné rady.
Společná rada se schází dle potřeby, vede evidenci členů a veškerou agendu hospodaření. Jejím hlavním úkolem je organizovat činnost MNO k plnění úkolů a cílů obsažených ve stanovách nebo přijatých Členskou schůzí.
Společná rada zřizuje Odborné oblasti a případně i další orgány Moravské národní obce, ale jejich rozhodování vždy podléhá následnému schválení Společnou radou. Společná rada jmenuje předsedu Odborné oblasti.
Maximální délka funkčního období všech volených orgánů MNO je 5 let.
Moravská národní obec se člení: 1) na Odborné oblasti, které se dále mohou dělit na Odborné sekce; 2) na Regiony MNO a Místní sdružení MNO.
Regiony MNO i Místní sdružení MNO ustanovuje a ruší Společná rada.
Regiony MNO i Místní sdružení MNO jsou pouze vnitřní organizační jednotky Moravské národní obce bez právní subjektivity a nejsou oprávněny vystupovat a jednat jménem svým ani jménem Moravské národní obce.
Členové Regionů MNO a Místních sdružení MNO si volí ze svého středu předsedu, případně další členy vedení a organizují vlastní klubovou činnost, účastní se aktivit organizovaných Společnou radou a podílí se na akcích připravených členy ostatních Místních sdružení MNO nebo Regionů MNO.
Členem Moravské národní obce se může stát každý, kdo souhlasí se stanovami Moravské národní obce, podporuje myšlenky v nich obsažené a je starší 15 let.
Vstup do Moravské národní obce je dobrovolný, o přijetí rozhoduje Společná rada.
Vystoupením na základě vlastního rozhodnutí člena, sděleném Společné radě.
Vyloučením, při nedodržování povinností člena, vyplývajících ze stanov MNO. O vyloučení člena rozhoduje Společná rada.
Práva a povinnosti člena MNO
Povinnosti člena: 1) podle svých možností přispívat k dosažení poslání a cílů MNO; 2) seznamovat se se všemi dokumenty, vydávanými Společnou radou; 3) podílet se na hospodaření MNO formou příspěvku ve výši stanovené Společnou radou.
Práva člena: 1) účastnit se všech akcí pořádaných Moravskou národní obcí; 2) seznamovat se se všemi dokumenty a články Moravské národní obce; 3) být informován o všech rozhodnutích Společné rady a k těmto rozhodnutím se vyjadřovat; 4) být volen do Společné rady Moravské národní obce; 5) navrhovat kandidáty do Společné rady Moravské národní obce.
Pro zasloužilé bývalé členy MNO nebo jiné významné osoby, kteří se zasloužili o Moravu, může navrhnout kterýkoliv člen MNO čestné členství. Společně s návrhem však musí navrhovatel zajistiti souhlas dotyčné osoby s udělením čestného členství. O udělení čestného členství rozhoduje Společná rada na svém zasedání. Jsou-li k tomu důvody, může Společná rada na svém zasedání rozhodnout i o odebrání čestného členství. Z čestného členství nevyplývají žádná jiná, než zde uvedená práva a žádné povinnosti.
Společný majetek a finanční prostředky Moravské národní obce spravuje Společná rada. O jejich použití rozhoduje na svých jednáních. Ke schválení užití prostředků a majetku je třeba souhlasu nadpoloviční většiny všech členů Společné rady.
Hospodaření MNO se realizuje v souladu s příslušnými zákonnými normami a právními předpisy. Vedením agendy hospodaření pověřuje Společná rada jednoho ze svých členů.