OLOMOUC – REPORTÁŽ ZE SLAVNOSTI MORAVSKÝ DEN

Včera, to je v sobotu 26. května 2018, se v historické metropoli Moravy, městě Olomouci, konal již pátý ročník kulturně – historické slavnosti Moravský den. Letošní akce se konala pod záštitou hejtmana Olomouckého kraje pana Ladislava Oklešťka a především za přítomnosti poslankyně Parlamentu České republiky paní Zuzany Majerové Zahradníkové a pana náměstka hejtmana Mgr. Dalibora Horáka. Tito představitelé naší vrcholné politiky se účastnili úvodní části programu. Během přátelských rozhovorů jsme se shodli na důležitosti připomínání Moravy a našich historických zemí široké veřejnosti. 

Role moderátora, a to opět velmi úspěšně, se ujal pan předseda místního sdružení  MNO Sever – PhDr. Tomáš Skoumal. Stejně jako v předešlých letech jsme nejprve v překrásných prostorách moravské metropolitní katedrály vyslechli přednášku člena Historické sekce Moravské národní obce, pana Bc. Jaroslava Svozila. Dále zazněla skladba od olomouckého skladatele a varhaníka Stanislava Vrbíka s názvem Rytmus času v podání dómského varhaníka RNDr. Zbyňka Štěpánka. Na závěr jsme uctili památku olomouckých biskupů, arcibiskupů a moravských metropolitů. Tohoto slavnostního aktu se ujali a kytici v žluto-červených barvách Moravy na oltář v pohřební kapli „pod věží“, tedy v místě posledního odpočinku moravských biskupů, položili nejvyšší představitelé Moravské národní obce a to pan předseda Ing. Jaroslav Krábek a 1. místopředsedkyně paní Lenka Holaňová za doprovodu vlajkonošek a představitelů Královského řádu Moravských rytířů sv. Rostislava a Kolumbana.

Následoval slavnostní průvod Moravanek a Moravanů ulicemi historického centra města, které je často zváno barokní perlou Moravy. Kromě bubenického doprovodu v podání pana Tomáše Krista se v průvodu zpívaly oblíbené moravské lidové písně. Ozdobou průvodu byly kromě Moravských rytířů a vystupujících krojovaných folklorních souborů Haná, Hanácká mozeka a Bobule naše osvědčené vlajkonošky Eliška Plačková, Nikola Malčíková a Nikola Dedková. Díky aktivitě členů místního sdružení MNO Křtinsko bylo rozdáno mnoho moravských papírových vlaječek a tiskových informačních materiálů.

Zhruba před jedenáctou hodinou barevný průvod vlajek a krojů dorazil na Horní náměstí před připravené a ozvučené pódium, které jsme mohli využít díky oboustranně přínosné spolupráci s Olomouckou vinnou společností. Ta ve stejný termín pořádá Olomoucké vinné slavnosti. Účastníci Moravského dne tak mohli okoštovat vzorky 18 moravských vinařství a několika dalších ze zahraničí. Díky obětavé práci našich členů, paní Martiny Dudkové, Mgr. Daniely Blažkové, Anny Hilšerové, Josefa Hilšera a naší příznivkyni paní Blance Hlávkové jsme pro všechny moravské patriotky a patrioty připravili drobné občerstvení v podobě moravských koláčků, tvarůžkové pomazánky a tvarůžkových sušenek. Pro zájemce byly připraveny písemné dokumenty o Moravě, její historii a také o našem spolku. Lidé se mohli pokusit vyluštit nejrůznější kvízy s moravskou tématikou. Svůj stánek zde měl také náš tradiční partner, internetový obchod Moravský patriot, který přítomným lidem nabízel moravské odznaky, placky, trička, vlajky a další moravika. Své umění a krásu moravské lidové kultury nám na pódiu i pod pódiem předváděly hostující soubory Hanačka a její dětský soubor Hanáčci, cimbálovka Hanácká mozeka Litovel a pěvecký folklorní soubor Bobule. Přítomní lidé si mohli vyslechnout postupně projevy pana předsedy MNO  Ing. Jaroslava Krábka, vzácného hosta slavnosti Doc. JUDr. Jiřího Bílého, Ph.D. a předsedy Společnosti pro Moravu a Slezsko, pana PhDr. Davida Ungera. Jedním z pěkných a příjemných momentů letošního Moravského dne byl akt slavnostního ocenění dvou významných Moravanů za nominaci v anketě „Osobnost Moravy“. Pamětní listy z rukou členů koordinačního týmu této iniciativy obdrželi vysokoškolský pedagog, právník, politik, Moravský rytíř a patriot Doc. JUDr. Jiří Bílý, Ph.D. a spisovatel, bývalý starosta a současný kronikář obce Tvarožná, pan František Kopecký, který v hlasovací anketě obsadil dokonce druhé místo. Oběma osobnostem ještě jednou gratulujeme.

Závěrem bych rád poděkoval všem vystupujícím souborům i jednotlivcům. Moje úcta dále patří aktivním Moravankám a Moravanům, členům a příznivcům Moravské národní obce za cennou pomoc při organizaci tohoto pěkného moravského festivalu. Bez vaší pomoci by nebylo možné vše tak skvěle organizačně zvládnout. Děkuji.

Stanislav Blažek
předseda  regionu MNO Haná
hlavní organizátor slavnosti Moravský den

Jedna odpověď na “OLOMOUC – REPORTÁŽ ZE SLAVNOSTI MORAVSKÝ DEN”

  1. Olomoucký deník o Moravském dnu napsal: „K vinným slavnostem se v sobotu připojil také Moravský den, připomínka bohaté historie, kultury a tradic Moravy, která se konala letos po páté. Začala na Václavském náměstí a poté prošel městem slavnostní průvod za zpěvu moravských lidových písní až na Horní náměstí. Tam pokračoval další program v podobě hudebních a tanečních vystoupení už jako součást vinných slavností.“
    Zdroj: https://olomoucky.denik.cz/zpravy_region/obrazem-vinne-slavnosti-a-moravsky-den-20180527.html
    https://olomoucky.denik.cz/galerie/olomoucke-vinne-slavnosti-2018.html?mm=8896928&back=2892709261-1929-43&photo=2

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *