Nominace na Osobnost Moravy 2023 – FRANTIŠEK PAVLICA

Vážení přátelé, moravské patriotky a patrioti, dnes bychom vám rádi představili dalšího významného Moravana, který k naší velké radosti bez váhání přijal nabídku na nominaci v anketě Osobnost Moravy 2023.  Tentokrát jsme za touto opravdu všestrannou

osobností zamířili k jihovýchodní Moravě na Moravské Slovácko do obce Hroznová Lhota. Žije zde skvělý umělec, malíř, litograf, vinař a velmi oblíbený organizátor, pan FRANTIŠEK PAVLICA.

Není bez zajímavosti, že mezi jeho významné přátele patří například spisovatel, novinář, publicista a scénárista, Osobnost Moravy 2016, pan PaedDr. Jiří Jilík nebo zpěvák, hudebník, primáš a umělecký vedoucí souboru Hradišťan, Osobnost Moravy 2017, pan Jiří Pavlica. Mnohé významné osobnosti napsaly o Františku Pavlicovi zajímavé životopisy jako například právě pan Jiří Jilík, nebo Pavlicův další přítel, pan Miroslav Potyka z Uherského Hradiště. Mně osobně se ovšem velmi líbil krátký životopis, který až v daleké Praze napsal pan Jan Malena.

„František Pavlica je malířem z Hroznové Lhoty na Slovácku a Slovácka. Redukovat mnohostrannou osobnost Františka na pouhého malíře by bylo ostudně nepřesné, je také grafikem-litografem, kreslířem, ilustrátorem, pořadatelem výtvarných sympozií, vynikajícím vinařem, výrobcem došků a v tom nejlepším slova smyslu člověkem místního slováckého folklóru.

Františkova výtvarná tvorba těží z místních bohatých kulturních tradic, jeho malby a grafiky (nejčastěji tvoří technikou barevné litografie) jsou plné výjevů ze slováckého folklóru, svateb, slavností, nebo místní krajiny místy člověkem nedotčené a plné endemických orchidejí, jejíž krása květů se bezpochyby promítla do výtvarného myšlení zdejších obyvatel (viz slovácký ornament). František není umělcem vzdělávaným v akademiích umění či jiných oficiálních institucí plodících umělce světového mainstreamu, což v jeho případě vůbec není na škodu, neboť určitá pro něj typická samorostlost a „insitnost“ vytváří příznivé klima pro jeho na první pohled rozeznatelný výtvarný projev a styl. O to zajímavější je, že ve Františkově výtvarném díle nalezneme i vlivy moderny (Marc Chagall), zejména ve svébytném a odvážném nakládání s perspektivou či poetičnost mající blízko k Hegedušičovu výtvarnému vidění světa, či jiných naivních malířů (např. Pirosmani, Nikifor). Zároveň lidské hemžení a radost ve Františkových obrazech připomíná Bruegelovu žánrovou malbu se zaměřením na život sedláků a venkovských lidí.

Důležitým prvkem Františkovy tvorby je také jeho autentičnost, pravdivost ve výrazu vycházející z vlastní zkušenosti a života na Slovácku 21. století, místa v širém světě, kde folklór tvoří důležitou součást života místních obyvatel.“ Jan Melena 20. 4. 2021 v Praze

Závěrem bych rád za náš spolek Moravská národní obec poděkoval panu Františku Pavlicovi za souhlas s nominací a účast v anketě. Přejeme tomuto významnému a sympatickému Moravanovi mnoho elánu, tvůrčích nápadů a především mnoho přátel, kteří ho svými hlasy podpoří v anketě Osobnost Moravy 2023.

Za koordinační tým ankety „Osobnost Moravy“

Stanislav Blažek, kontaktní osoba, jednatel iniciativy

tel: 736 252 687, e-mail: blazek@zamoravu.eu

Sledujte nás na facebooku

5 odpovědí na “Nominace na Osobnost Moravy 2023 – FRANTIŠEK PAVLICA”

  1. Maliar, grafik, folklorista, divadelnik…..sympaticky clovek

  2. Franta je pábitel, naprosto renesanční člověk, krásná duše, umělec přes litografii i došky, přes divadlo, organizování a spoluutváření společenského života – opravdový bard (a nejen) Hroznové Lhoty. Jsem moc ráda, že se před lety řízením mého novinářského osudu naše cesty protly (i s Frantovou báječnou ženou Jitkou). Cenu by si zasloužil stoprocentně!

  3. František je člověk co přináší radost a vzpomínky na krásná místa naší krásné Moravy prostřednictvím svých obrazů, ale take rozesmává spousty lidí prostřednictvím divadelních her, které přebírají i ochotnické spolky v širokém okolí… takže se stará o naše zdraví duše i mysli… smích léčí a duše se potěší pohledem na jím vytvořené krásno. Co víc dodat… jsme rádi a vážíme si toho, že je František Pavlica je náš 😊…takovy skvělý člověk! V.

  4. František má nadání od Pána Boha , spolu s tím výrazné charakterové a osobností vlastnosti v tom nejlepším slova smyslu a setkání s ním je vždy milé a povzbuzující. Jeho tvorba má celosvětový formát a Morava na něj může být právem hrdá. Jen více milých lidí, kteří uctívají a rozvíjejí tradice a svůj region. Cenu si jistě zaslouží !

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *