Nominace na Osobnost Moravy 2025 – prof. Mgr. LIBOR JAN, Ph.D.

Vážení příznivci spolku Moravská národní obec, Moravanky a Moravané, pro posílení moravského vědomí v naší společnosti je důležité, aby se lidé měli možnost seznámit s objektivním výkladem dějin vlastní země Moravy. Ten byl bohužel v minulosti často zatížen účelovými manipulacemi s historickými fakty,

tedy dle potřeby politické moci. Je důležitou rolí moravských historiků očistit dějiny našich zemí od nánosu, například pokud jde o černo-bílé vidění dějinných událostí a postav, nebo také od stále přetrvávající nesnášenlivé národovecké ideologie zasahující do výuky našich žáků a studentů.

Proto nám členům organizačního týmu projektu Osobnost Moravy dělá velkou radost, že naši nabídku ke své nominaci přijal jeden z nejvýznamnějších odborníků na středověké dějiny Moravy a Čech, pan Prof. Mgr. Libor Jan, Ph. D. (nar. 27. 8. 1960), který v současnosti působí jako profesor v Historickém ústavu Filozofické fakulty Masarykovy univerzity. Po maturitě na Gymnáziu Koněvova (dnes opět Vídeňská) začal studovat historii na Filozofické fakultě UJEP, studium po jistých peripetiích dokončil v roce 1991, kdy již pracoval jako redaktor a posléze vedoucí redaktor deníku Lidová demokracie (brněnská pobočka). Od roku 1995 vyučuje historii v Historickém ústavu FF. V průběhu třiceti let vedl řadu magisterských i doktorských studentů a rovněž se pod ním habilitovalo několik odborníků z různých odvětví historické vědy. Působil jako člen panelu a po dvě období člen Kontrolní rady Grantové agentury ČR. Je členem výboru Matice moravské, zástupcem vedoucího redaktora Časopisu Matice moravské, stejně jako edičního podniku Dějiny Brna 1-7, vedoucím redaktorem časopisu Studia historica Brunnensia a členem redakční rady sborníku Jižní Morava.

Odborně se zaměřuje na české a moravské dějiny 13. století, ovšem s přesahy hlouběji a naopak i do doby lucemburské. Publikoval řadu článků týkajících se počátků šlechty, charakteru pozemkového vlastnictví, kolonizace, správy země a soudnictví. Zabývá se také církevními dějinami, z jeho pera pochází několik příspěvků o charakteru arcibiskupství sv. Metoděje či dějích církve v „temném období“ v 10. století. Dalším z jeho témat jsou dějiny rytířských duchovních řádů, kde spolupracuje s řadou zahraničních odborníků. Podílel se na tvorbě publikací jihomoravských měst a městeček, v některých případech i jako vedoucí redaktor (Troubsko, Komín, Moravany, Horní Kounice, Tulešice, Čejkovice, Mutěnice, Čejč, Strážnice, Hustopeče, Židlochovice, Doubravník). Zabývá se také jihomoravským folklórem a byl spoluautorem scénáře celovečerního koncertu na počest P. Františka Sušila (Besední dům 2018). Publikoval např. knihy Vznik zemského soudu a správa středověké Moravy (Brno 2000), Václav II. a struktury panovnické moci (Brno 2006), Václav II. Král na stříbrném trůnu (Praha 2015) a byl spolueditorem nejnovějšího vydání Zbraslavské kroniky CronicaAulaeRegiae. Die Königsaaler Chronik (Wiesbaden 2022).

Věnuje se též dějinám jihomoravského vinařství, je členem mezinárodního Řádu rytířů vína. Zpívá v mužském sboru Slováckého krúžku, rád vaří (kniha Jihomoravské vaření s vínem 2013) a věnuje se též domácím zabíjačkám. Nelze být moravským historikem a nemít rád víno.  

Závěrem bych za náš spolek chtěl panu prof. Mgr. Liboru Janovi, Ph.D. poděkovat za vše, co vykonává pro neustálé zvyšování úrovně moravské historické vědy. Pane profesore, děkujeme za Vaši účast v naší internetové anketě Osobnost Moravy 2025. Přejeme Vám mnoho dalších úspěchů v profesním životě a také mnoho hlasů od veřejnosti.

S úctou

Stanislav Blažek

kontaktní osoba a jednatel projektu „Osobnost Moravy“

sledujte nás také na facebooku

Libor Jan s prof. Františkem Šmahelem
Libor Jan zdroj MUNI
Libor Jan

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *