Šumperk patří k těm hrdým moravským městům, která se neváhala přihlásit k více než tisíciletým tradicím, bohaté historii a nezaměnitelné kultuře Moravy a Morava
Folklórní tradice Moravy jsou pak pravidelně prezentovány během Mezinárodního folklórního festivalu, který město Šumperk každoročně pořádá. Velkou zásluhu o povznesení hrdosti a moravského uvědomění obyvatel Šumperka mají především představitelé městské samosprávy, hlavně pak starosta, pan Mgr. Zdeněk Brož, kterého jsem požádal o krátké vyjádření se k jeho vztahu k Moravě, jejímu odkazu a regionu, ve kterém tato velká osobnost veřejného života žije a působí. Za tuto pěkně napsanou životní zpověď a za vynikající spolupráci Vám, vážený pane starosto, upřímně děkuji.
Stanislav Blažek
předseda Oblastního sdružení MNO Haná
Životopis mého moravanství
Narodil jsem se v roce 1957 na Vysočině. Avšak již v roce 1961, den po svátku sv. Cyrila a Metoděje, se naše rodina přistěhovala na Šumpersko, takže mé vzpomínky z dětství se neváží příliš k mému rodišti. Od svých 4 let jsem srostlý s krásným krajem v podhůří Jeseníků. První noc po příjezdu do tohoto kraje jsem strávil na Třemešku, v renesančním zámku, kde dříve sídlili Bukůvkové. V době našeho příjezdu tam byla ubytovna pro brigádníky. Přenocovali jsme tam, protože jsme přijeli v noci a byt ještě nebyl připraven k nastěhování. Na Třemešku jsem pak prožil celé dětství, mezi statkem s veškerým domácím zvířectvem, rybníky, sady a lesem. Skromné, ale nádherné dětství, které mne připoutalo k tomuto kraji a dalo mi základ do dalšího života. Ten si dodnes nesu s sebou a přes mnohé nabídky k práci mimo tento region jsem se nedokázal rozhodnout pro život jinde. Stejně jsou na tom dnes mé děti a pokud nebudou k odchodu donuceny okolnostmi, jsou všichni rozhodnuti žít tady.
Moji rodiče i prarodiče pocházeli z Čech a tak jsme doma mluvili „česky“. A s touto rodinnou „zátěží“ mám spojeny mnohé humorné chvilky. Hned v zimě jsme jeli jako děti zaměstnanců statků na lyžařský pobyt na Rejvíz. Bydlelo nás asi deset kluků na pokoji, já spal u dveří. Jeden ze starších kluků na mně najednou zavolal: „Zdenku rožni!“ Já to slovo vůbec neznal. Tak se ptám, co po mně chce. No a on: „Rožni ty vole néééé“. To už jsem natahoval k pláči. On vstal a otočil vypínačem. Pochopil jsem, že moravské rožni znamená rozsviť a od té doby to vím. Také znám všechna další moravská slova, i ta hanácká, protože žijeme na doteku severní Hané a jazykový vliv je zřejmý.
V roce 1971 změnili rodiče zaměstnání a přestěhovali jsme se ze Třemešku do Rapotína. Těžce jsem to nesl, protože přestěhováním jsem byl oddělen od svého dětství. Ale studentský i sportovní život mne v následujících letech stejně více držel v Šumperku, se kterým jsem srůstal víc a víc. V roce 1981 jsem se pak definitivně stal obyvatelem Šumperka. Měl jsem rád Šumperk už od žákovských a studentských let. I když v té době měl pověst spíše šedého města v bývalých Sudetech s obyvatelstvem, které se přistěhovalo z různých koutů světa. O to více ho mám rád dnes, kdy se vrací do své bývalé krásy a s radostí poslouchám hodnocení především zahraničních návštěvníků, kteří se těší ze současné podoby města i z jeho kulturní nabídky. Součástí kulturní sezóny jsou například slavnosti Moravského sněmu, které připomínají události, které se staly v Šumperku před volbou Vladislava Jagellonského českým králem.
Vysokou školu jsem studoval společně se svou pozdější manželkou v Olomouci. Strávili jsme tam společně krásné studentské roky a Olomouc se díky tomu stala naším druhým „domácím“ městem. Dodnes se tam rádi vracíme, kdykoli je to možné. Při studiích jsem také díky olomouckým památkám začal poprvé více přemýšlet o historii. Město Olomouc je historií doslova prodchnuté a to mne nutilo hledat historické souvislosti, které mne postupně přivedly k počátkům naší státnosti a tedy i významu Moravy od středověku do současnosti.
Druhou vysokou školu jsem pak studoval dálkově v Brně. Po večerech jsem procházel historické centrum a nalézal další souvislosti, které mne nutily kupovat si další a další historické knihy, protože mi vadily mezery ve vědomostech. Chtěl jsem si ujasnit další souvislosti, nejlépe všechny. To se mi asi nepodařilo dodnes, i když jsem načetl a naposlouchal mnohé. A tak hledám a poslouchám dál. Dál hledám naše kořeny v historii Velké Moravy i v historii Království českého a Markrabství moravského a zjišťuji, jak velkou úlohu hrála Morava v naší historii a nalézám fascinující poznatky. Ty poslední ve spojení s knihou Svatí kacíři, kterou mi můj přítel věnoval na několika CD ve čtené podobě. Já si ji pouštím na dlouhých cestách. Je opřena o historické poznatky a pojednává o událostech, které se odehrály v době života Konstantina a Metoděje. Popisuje také jejich význam a dílo, které na Moravě zanechali. Úroveň jejich vzdělání a jeho praktické uplatnění s přihlédnutím k tomu, že vše probíhalo v 9. století je naprosto neuvěřitelné. Pokud nevěříte, doporučuji k četbě nebo poslechu. Tak neváhejte. Poznat naši historii a vědět, kde máme své kořeny, není k zahození.
Mgr. Zdeněk Brož
starosta města Šumperka
Buďme hrdi na naše moravanství, které získáváme rodem, nebo
které získáváme ztotožněním se s moravanstvím, tj. přijetím slavné historie ztotožněním se s moravskou minulostí a přítomností.
Poznávejme a rozšiřujme znalosti o moravské historii, učme ji své děti, seznamujme s ní své příbuzné,přátele, uvědomujme o ni ostatní Moravany, kteří ji neznají…
Tento citát z knihy pana Ladislava Crháka, MORAVIAE HISTORIA se k tomuto článku dobře hodí.
Upřímný pozdrav do Šumperka z Brna
Kniha o které se zmiňuje pan starosta je velice hezká. Svaté kacíře jsem četl jedním dechem. Také ji vřele doporučuji.
historka s rožni je pěkná:-)
Názorově se vším souhlasím a mohu potvrdit ,že mor.vlajka na šumperské radnici opravdu vlála,byl jsem na to hrdý a měl jsem radost.
Viktor Dubský
Jsem rád, že i na severní Moravě kvete moravanství. Vlajky na radnici opravdu vlají, obě – modrá i bikolóra.