Má Morava svůj západ? K Moravě se hlásí Třebíč

Morava je geografická rarita – nemá totiž západ. Mají ho všichni, Morava ho musí mít taky, řeknete. Je to ale jinak. Slovo „západní“ se ve spojení s Moravou vůbec nepoužívá, jako kdyby Morava žádný západ neměla.

Má snad ten západ a jihozápad, který si z Moravy odřízl českomoravský kraj Vysočina, už patřit někam jinam, do Čech? Má být novým západem Znojmo a Brno? Proč vlastně ten slepený kraj nebyl pojmenován Českomoravský podle vzoru Moravskoslezského? Je potřeba slovo Západ v souvislosti s Moravou vůbec nepoužívat než si lidi na tu okleštěnou Moravu zvyknou a odborníci z oboru historie potvrdí, že to tak bylo odjakživa? Do té doby Morava západ mít nebude, co kdyby o tom začal náhodou někdo přemýšlet? Otazníků je hodně a odpovědi znají jenom sociální inženýři.

Západní Morava, též Moravské Horácko, je moravská část Vysočiny na západě jasně vymezená historickou hranicí s Čechami, což velmi dobře vnímá místní obyvatelstvo.

Moravské Horácko se letos ozvalo s nebývalou razancí. Vážení přátelé, TŘEBÍČ je po Jihlavě druhé největší město z celého tohoto slepeného kraje. Každý rok jsme Třebíč oslovovali, upřímně, s jiným bychom to možná dávno vzdali. Ale z Třebíče, i když přišla záporná odpověď (nedohodli se), vždy v ní byla skryta naděje a vědomí moravské sounáležitosti. Je nám velkým potěšením a ctí, že toto krásné západomoravské město, plné historických skvostů a památek včetně těch zapsaných na seznam světového dědictví UNESCO, můžeme uvést mezi města a obce, které 5. července vyvěsí vlajku Moravy. Srdečně děkujeme panu starostovi Pacalovi a radě města Třebíče, velmi si toho vážíme!

Na Třebíčsku se v roce 2021 poprvé k vyvěšení vlajky registrují i další neméně významné obce, například městys Mohelno, známý národní přírodní rezervací Mohelenská hadcová step, nebo obec Valeč s renesančním zámkem z roku 1534. Z těch menších Příštpo a Radkovice u Budče.

V prvních ročnících pohlížely obce na Třebíčsku na vlajkovou iniciativu s jistou nadějí, že se konečně něco děje: jsme Morava, vraťte nás na Moravu. Víme dávno, že celé Třebíčsko má Moravu v krvi. Ke zvyšování moravského povědomí tu také neúnavně přispívají Horácké noviny s podtitulem LIST ZÁPADNÍ MORAVY. I jim patří poděkování.

Okres Žďár nad Sázavou: velice příjemným překvapením byl telefonát z VELKÉHO MEZIŘÍČÍ. Je nám velkou ctí, že i toto nádherné historické město západní Moravy můžeme od nynějška uvádět na našem seznamu. Velké Meziříčí je fascinující město plné historie, například salon místního zámku připomíná císařské manévry, které proběhly u Velkého Meziříčí v roce 1909. Mezi nejvýznamnější hosty vojenského cvičení tehdy patřili císař František Josef I., císař Vilém II. a následník trůnu František Ferdinand d´Este, hostitelem byl zámecký pán hrabě František Harrach.

Na Západní Moravu měla pochopitelně kulturní vliv blízkost sousední země Čechy. I jazyk Horáků se přibližuje hovorové češtině. A tak se objevily i mezi Moravany názory, že toto není žádná Morava, že ta pravá, ta nejmoravštější Morava, je Haná nebo Slovácko nebo vinohrady pod Pálavou. Můžete se mnou nesouhlasit, ale Moravu Moravou nedělá jen nářečí a kroje, někde je mají, jinde ne. Jsme ale pořád jedna Morava a mnozí z nás věrnější Moravané nežli ti, co mluvijú dlúze či dlóze anebo kratce. Právě ta rozmanitost je pro Moravu tolik typická, i v různosti můžeme být jednotní.

Má ta Morava západ, nebo ne? Má, a je plný moravských patriotů. Svitavsko, Žďársko, Třebíčsko, Jihlavsko a Dačicko. To je západní a jihozápadní Morava.

V tomto momentě jsme se domnívali, že západomoravské město Třebíč letos už nic nepřekoná. Ale mýlili jsme se. I když pro mnohé z nás, co mají toto město hluboko v srdci, už jedničkou zůstane.

Lenka Holaňová, koordinátorka iniciativy

místopředsedkyně Moravské národní obce

E-mail: holanova@zamoravu.eu T: 604 527 832

Sledujte nás na facebooku

Foto: město Třebíč
Třebíč, foto město
Velké Meziříčí
Foto: město Velké Meziříčí
Zámek, foto: město Velké Meziříčí
Třebíč – vlajka
Vlastivěda pro 4. třídu základních škol

3 odpovědi na “Má Morava svůj západ? K Moravě se hlásí Třebíč”

  1. Proc zapominate na zapadomoravska mesta jako Slavonice, Telc a Trest. Ta jsou prinejmensim zrovna tak pekna a historicky cenna jako Trebic a V. Mezirici. Zejmena Slavonice, ty byly v letech 1948-1965 v hranicnim pasmu a pristupne jen na propustky, tedy jen pro zaslouzile soudruhy. Kraj Vysocina „si“ nic neprivlastnil! Za toto ohavne protivenstvi naschval Moravanum, jsou zodpvedny prime osoby. Osoby vykonne moci ktere jsou pod „zakonem“ podepsany. Zejmena soucasny prezident a tehdejsi predseda vladyM. Zeman. Bylo to prave on, kdo ignoroval Usneseni fed. shromazdeni c. 190/1990 „O Obnove Moravsko-Slezke Samospravy“. Cimz se dopustil aktu bezectne verolomnosti. Verim, ze zejmena toto je potreba pripominat Moravakum, jakeho darebaka (jen s Gottwaldem srovnatelneho) si zvolili za prezidenta.

  2. Vážený pane Lanciku, věřte, že na tato krásná města jihozápadní Moravy rozhodně nezapomínáme. Naše vlajková iniciativa je ale administrativně velice náročná, a poslat všude výzvu se každý rok nepodaří. Nicméně mohou to udělat i místní občané a vedení města se k tomu vyjádří. Zatím se nám tu s výjimkou Třeště nedařilo, ale doufáme, snad jednou opět uspějeme. Zdravím Vás L. Holaňová

  3. Opravdu nemohu pochopit stálé posouvání hranice Čech do území Moravy.Národní shromáždění 1966 Československé socialistické republiky (dojičky a soustružníci) před konzumací řízku ,.Odmávalo výměnu Jobovy Lhoty (BK) 8.chalup a 12 osadníků za 166 obcí ,měst 1,8 milionu obyvatel přesunutých do Čech!Aby nevymřely.Nechápu proč vznikl kraj Vysočina jako jen Český – žádní Češi tam nežijí – jen Moravané. Nechápu rozhodnutí Úřadu vlády ,,O POTLAČOVÁNÍ MORAVSKÉHO VLIVU“ posílení Tzechie (Zeman a Sobotka).Nechápu Pardubicko s 33% na Moravském území,Slezsko se vydává za Čechy!Jen proto že útoční Poláci tomu říkají České Slezsko.Třebíč byla a je vždy Moravskou. O tom snad už nikdo polemizovat ani nechce.Nebo tam Praha dosadila vysokoškoláky aby nám škodili?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *