KŘIŽANOV – Slavnostní odhalení pomníku sv. Zdislavy

Členové místního sdružení MNO Horácko se dne 27. září 2015 zúčastnili slavnosti a požehnání pomníku křižanovské rodačky sv. Zdislavy. Zdislava byla dcerou majitelů Křižanova, Přibyslava a Sibyly. Narodila se kolem roku 1220. V 17 letech byla pro­vdána za Havla z Markvartic, zakladatele Lemberka. Proslula péčí o nemocné a chu­dé, je patronkou rodin. Svatořečil ji papež Jan Pavel II. při své návštěvě Olomouce 21. května 1995. Velké zásluhy na realizaci toho projektu má místní rodačka Nila Vodičková a farář křižanovské farnosti Tomáš Holcner. Autorem sochy sv. Zdislavy je akademický sochař Otmar Oliva.

 
     Nila Vodičková, iniciátorka vybudování památníku svaté Zdislavy a členka křižanovské farnosti, řekla: „A pamatujte si, že svatá Zdislava není jen z Lemberka, ale i z Křižanova. Je to světice, která vyšla světu od nás z Moravy. V době pokleslé morálky potřebujeme příklady — vzory, ukazující směr!“
     Slavnost začala mší svatou na náměstí v těsné blízkosti zahaleného pomníku. V promluvě se brněnský biskup Vojtěch Cikrle dotkl odkazu sv. Zdislavy. Zdůraznil důležitost rodiny jako základu společnosti. Po mši následovaly projevy poli­tiků a osobností, které se nějakým způsobem angažovali na vybudování pomníku. Poté byl pomník odhalen a následně požehnán panem biskupem. Této významné události se zúčastnili také hejtman kraje Vysočina Jiří Běhounek, ministr kultury Daniel Herman, místopředseda PČR Jan Bartoška a další hosté.
     Po tomto bodu začal kulturní program — koncert hudební skupiny Jiřího Pavlici Hradišťan. Celkově se tato akce vydařila. Věřím, že odkaz sv. Zdislavy má co říct dnešní společnosti, která je zmítána tolika problémy i v oblasti rodiny. Neměli bychom zapomínat na to, že Rodina je základ společnosti a stojí na pevných hodnotách, vzájemné úctě, lásce, porozumění i oběti.
 

Vojtěch Vejtasa

 

předseda místního sdružení MNO Horácko

 
 
 

 

 

 

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *