Osobnost Moravy 2017 – ukončení nominační fáze, finální počet nominací

Vážení příznivci ankety Osobnost Moravy 2017,
 
V pondělí 26. června byla ukončena nominační fáze letošního ročníku ankety. Jsme potěšeni, že můžeme konstatovat finální počet 13 nominací – 13 významných nominovaných osobností (dvanáct jednotlivců a jedna dvojice) moravského kulturního, uměleckého, akademického a obecně společenského života. Seznam nominací je k nahlédnutí zde. Mezi nově nominovanými se objevila jména:
 

 
 
 
doc. RNDr. Jindřich Klapka, PHD, HonDG, IOM, HonDL, ResProf, HonDSc, H.ProfSci, LFIBA
 
Matematik a fyzik evropského, či přímo světového významu. Působí na VUT v Brně, pedagogická hodnost docent, v zahraničí však čestný profesor matematiky a fyziky čestný doktor věd Univerzity v Cambridge (za významné vědecké výsledky v matematických metodách pro operační výzkum a teoretickou fyziku, včetně teorie šíření nanosekundových pulsů) a držitel řady dalších čestných titulů a ocenění. Zakladatel a předseda Moravsko-slezské akademie pro vzdělání, vědu a umění, Osobnost širokého kulturního rozhledu, ve spolupráci s Českým rozhlasem uskutečňuje i přednášky hudebně historického zaměření. Člověk nesmírně skromný s vřelým a velmi aktivním vztahem ke své rodné Moravě.
 
https://www.vutbr.cz/lide/jindrich-klapka-213/zivotopis/
 
prof. PhDr. Miloš Stehlík
 
Historik umění, doyen moravské památkové péče a básník. V letech 1945 až 1949 studoval dějiny umění a klasickou archeologii na filosofické fakultě Masarykovy univerzity v Brně. Od roku 1949 je pracovníkem brněnského Národního památkového ústavu. Externě také doposud přednáší na Semináři dějin umění FF MU. Pan prof. Stehlík je předním znalcem barokního sochařství na Moravě. Celý svůj profesní život zasvětil památkám a jejich ochraně. V roce 2002 získal Cenu města Brna (za rok 2001), roku 2013 pak ocenění ministerstva kultury Artis Bohemiae Amicis (iniciátorkou byla Magdalena Vašáryová). Je autorem mnoha studií, odborných textů a uměnovědných monografií, například „Ars restaurandi : restaurátorské práce malířské“ (1986), „Originál, faksimile : barokní sochařství na Moravě“ (1987), „Brno historické“ (1992), „Kašna Parnas od Johanna Bernharda z Erlachu“ (1996), „Refektář františkánského kláštera v Uherském Hradišti“ (2002), „Památková péče na Moravě“ (kolektiv autorů, 2002), „Barok v soše“ (2006), „Sochařský svět Jiřího Antonína Heinze“ (2013). Vydal také několik sbírek vlastních veršů, například „Pět z Marných veršů“ (1964), „Krajina v půlnoci“ (1964), „Carmina tibi scripta“ (1965), „O životě, lásce a smrti“ (2013), „Šest básní“ (2015), „Šero v úsvitu“ (2017). Moravská zemská knihovna v Brně připravuje k jeho životnímu jubileu výstavu.
 
 
1. července bude zahájeno hlasování. Pro účely hlasování bude zřízena speciální internetová stránka (podobně jako u minulého ročníku). Věříme, že i letos je skutečně z čeho vybírat, a těšíme se na hojnou účast.
 
 
Stránky Moravské národní obce: https://zamoravu.eu/osobnost-moravy/
Facebook: Osobnost Moravy

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *