OSOBNOST MORAVY – tvorba plastiky moravské orlice pro vítěze ankety


       V úvahách o ceně pro vítěze ankety Osobnost Moravy zvítězila – jinak to ani být nemohlo – plastika moravské orlice. Byly zvažovány různé materiály, velikosti i stylizace, oslovili jsme několik poradců a potenciálních autorů modelu, když jsme se nakonec přiklonili ke klasickému bronzu, který nejlépe vystihuje vážnost a vznešenost ocenění.
 

 
Model pro bronzový odlitek byl zhotoven z lipového dřeva a jeho autorem je umělecký řezbář pan Valtr Baxa z Doubravníka. Tento vyhledávaný umělec a restaurátor z podhůří vysočiny vytváří především větší plastiky a rozměrné kompozice. Jeho díla zdobí interiéry veřejných institucí ale i soukromých prostor. Hlavním tématem jeho tvorby je historie, motivy čerpá i z přírody. Pan Valtr Baxa se práce na ceně pro Osobnost Moravy zhostil nejen se vším svým profesionálním umem, ale také s vědomím významu ocenění. Konečná verze byla zhotovena po několika verzích zkušebních a výsledek práce – model moravské orlice pomalu rozpínající křídla, mohl být předán k další fázi uměleckého zpracování.
 
       Dokončení modelu umožnilo zahájit další etapu vzniku ceny pro Osobnost Moravy. Dřevěný model bylo nutno odlít do bronzu a opatřit podstavcem se jmény držitele i organizátorů ankety. To vše bylo možno díky ochotě, umu, a především vstřícnosti pana Ing. Lubora Kožďála z Lanžhota, který je nejen mistr svého oboru, ale je i vlastníkem slévárny barevných kovů. Hlavním výrobním programem této slévárny jsou speciální odlitky, které míří do celého světa. Pan Kožďál má za sebou i nejednu realizaci podobnou naší ceně pro Osobnost Moravy. Realizoval ale i mnohem větší sochy. Známá je bronzová plastika moravské orlice v Břeclavi.
 
       Pan Kožďál se pustil do realizace naší ceny s velkým zaujetím a odmítl jakoukoliv kompenzaci nebo platbu, za což mu patří velké poděkovaní a obdiv. Počáteční práce na návrhu bronzového odlitku orlice znamenaly navržení a schválení tvaru podstavce, včetně napojení na samotnou orlici. Následoval výběr podoby a typu reliéfních nápisů. První návrhy a výpočty odlitku však ukázaly, že bude nutné zapracovat na jeho odlehčení. Při plném odlitku totiž vycházela váha včetně podstavce kolem 10 kg. Plastika dívky, cena MFF v Karlových Varech, přitom váží cca 5,5 kg. Byla tedy navržena verze s dutým odlitkem, který je mnohem pracnější, ale sliboval velkou úsporu váhy. Byly připraveny dvě formy, ale po odlití první se prokázalo, že dutá křídla jsou technologicky nezvládnutelná a hroutí se. Byla proto zpracována třetí forma, kde křídla nejsou dutá, ale jemně zeštíhlena proti původnímu modelu. Tato cesta byla velmi kritická, bylo třeba striktně dodržet proporce modelu pana Baxy, aby nedošlo ke změně vnější podoby plastiky. To se plně podařilo a plastika v patinovaném bronzu zcela odpovídá modelu. Po smontování odlitku a mezitím vyrobeného podstavce opatřeného reliéfními nápisy váha ukázala cca 7 kg. Další navržené mechanické úpravy podstavce slibovaly dostat se s váhou pod 6 kg. Kvapně se blížící termín předávání však odsunul tyto úpravy až na cenu pro další ročník a letošní cena byla dokončena bez těchto úprav. Jsme však domluveni s panem Kožďálem, že cenu pro příští ročník opět zabezpečí a budeme pokračovat i v jejím odlehčování.
 
       Díky panu Valtru Baxovi a panu Luboru Kožďálovi tak mohla Moravská národní obec předat unikátní, krásnou a důstojnou cenu prvnímu vítězi ankety Osobnost Moravy za rok 2016 panu PaedDr. Jiřímu Jilíkovi.
 

Lenka Holaňová

 

místopředsedkyně Moravské národní obce

 
 

Ing. Jaroslav Krábek

 

předseda Moravské národní obce

 
 
 
 


3 odpovědi na “OSOBNOST MORAVY – tvorba plastiky moravské orlice pro vítěze ankety”

  1. Perfektní počin, velké díky a jen tak dál!

  2. Výborný počin, bohužel pouze MNO je podobných akcí na Moravě schopna. Když už sem chodíte pane Hýsku tak se dovolím zeptat jak to vypadá s p.s. Moravané 3 měsíce před volbama. Jste ještě předsedou ?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *