VYŠKOV – Prohlídka muzea letecké a pozemní techniky

Muzeum se nachází na starém vojenském letišti na severovýchodním okraji Vyškova (směrem na Prostějov). Zajímavou expozici vytvořila a spravuje Nadace Letecké historické společnosti ve spolupráci s Armádou ČR.

Na letišti ve Vyškově najdete expozici letecké a pozemní techniky, zbraní a letecké archeologie. Návštěvník si zde může prohlédnout výstavu fragmentů letounů sestřelených za 2. světové války, vykopaných především na území Moravy. Výstava se rozkládá na ploše několika hektarů a řadí se k největším expozicím svého druhu na Moravě a v České republice.

 
Exponáty letecké a vojenské techniky jsou nashromážděny z různých vojenských útvarů, přičemž některé vystavené typy letounů se dosud používají. K vidění jsou stíhací, bombardovací, transportní i průzkumná letadla, vrtulníky, letecké motory, vojenská bojová i přepravní technika, dělostřelecké zbraně, protiletadlové zbraně a mnoho dalších.
Nejstarší exponáty muzea představují vraky a části letounů havarovaných během 2. světové války, např. Messerschmitt Bf-109, Focke Wulf FW-190, Wellington B Mk.-X, B-17, Iljušin IL-2, IL-10 a další.
 
ČINNOST V ČÍSLECH
Pátrání po sestřelených letounech a jejich osádkách zahájila skupina Z-77 (Z – jako Zápisník – tehdejší časopis, kde byly zveřejňovány reportáže). Do roku 1990 provedla skupina Z-77 celkově 106 pátrání po sestřelených letadlech a 73 zakončila úspěšně vykopáním sestřelených letadel. Následně společnost LHS Slavkov (do roku 1993) kdy vznikla Nadace LHS Vyškov do 1.1.2013 má na kontě dalších 516 pátrání a 50 kopání. Celkem tedy bylo provedeno 622 pátrání a 123 kopání sestřelených letadel. Na území Čech, Moravy a Slovenska bylo za války sestřeleno přibližně 1200 letounů. V Čechách nemáme zmapováno asi 70 případů a na Moravě cca 70-80.
 
Děkuji panu Antonínu Venskému za podporu naší iniciativě „Za vyvěšování moravské vlajky“ a za zpřístupnění muzea 5.července se zvýhodněným vstupným. Za Moravskou národní obec přeji nadaci LHS Vyškov další úspěšné hledání vojenské techniky a mnoho spokojených návštěvníků muzea.
 

Antonín Ševčík

 

předseda MNO Křtinsko

 

regionální zmocněnec iniciativy

 

„Za vyvěšování moravské vlajky“

 
 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *