TIŠNOV – prohlídka Galerie Josefa Jambora

Akademický malíř Josef Jambor ( 1887 Pohledec u Nového Města na Moravě – 1964 Tišnov) je jeden z nejosobitějších malířů vysočiny. Tišnovská galerie nesoucí jeho jméno se ve svém výstavním programu soustavně zabývá zkoumáním jeho života a díla. Galerie se nachází v tzv. Jamborově domě, kde se svou rodinou žil a tvořil mezi lety 1931 až 1964. Součástí galerijní výstavní síně je jeho bývalý ateliér a nachází se zde i umělecká sbírka, kterou věnoval darem městu Tišnovu.
Galerie Josefa Jambora také prezentuje současné vizuální umění. Věnuje se generacím umělců, kteří se ve zdejším regionu narodili nebo zde strávili část svého tvůrčího života, a také těm, jejichž tvorba je spojena s proměnami krajiny a skutečnosti. Poskytuje výstavní prostor i mladým umělcům, jejichž tvorba přináší nové tvůrčí podněty.

Naše poděkování za možnost navštívit galerii 5. července zdarma na ohlášení pro skupinu osob předem patří vedoucí galerie doktorce Martě Sylvestrové, vnučce Josefa Jambora.

Moravská národní obec

Foto: Tišnovské noviny a www.josefjambor.cz

2 odpovědi na “TIŠNOV – prohlídka Galerie Josefa Jambora”

 1. Vážení a milí přátelé,
  ve svém důchodcovském věku (v lednu tohoto roku mi bylo 80 let) jsem se, mimo jiné, dal na mapování míst posledního odpočinku našich významných osobností. V minulých čtyřech letech mi vyšly už tři díly výpravné fotografické publikace „Malý průvodce po hrobech velkých“. V současné době připravuji IV. díl. Vybrané osobnosti je v publikaci věnována zpravidla jedna stránka, která obsahuje fotografii hrobu, kreslený civilní portrét, krátký textový nedailonek a samozřejmě přesné určení místa (město, hřbitov, oddělení, číslo hrobu). Jde o osobnosti z různých oborů činnosti – divadelníky, výtvarníky, hudebníky, sportovce, politiky atd. V týdnu od 24. srpna budu asi čtyři dny vyhledávat a fotit hroby na jižní Moravě a při zpáteční cestě (bydlím ve Smiřicích u Hradce Králové) bych chtěl v Tišnově pořídit fotografii hrobu malíře Josefa Jambora, kterému hodlám ve zmíněném IV. díle svého „Malého průvodce…“ věnovat stránku. Dosud jsem měl zato, že jeho urna spočívá na hrobě Antonína Řezáče na starém tišnovském hřbitově (uvádí to několik informačních článků na internetu). Nyní se na Vašich stránkách dovídám, že však má od roku 2016 vlastní hrob na zmíněném hřbitově, kde je pochován se svoji manželkou. Můžete mi, prosím, tuto informaci potvrdit? a současně prosím o určení místa na hřbitově (případné oddělení a číslo hrobu). Budu vděčný i za popsání cesty ke hrobu – abych ho vůbec našel.
  Předem Vám velice děkuji za odpověď s informacemi, o které Vás prosím.
  Přeji krásné dny zbytku letošníého léta.
  Zdraví
  Miloš Dvořák
  (mobil č. 603 149 824)

 2. Vážený pane Dvořáku,
  v naší pozvánce do Galerie Josefa Jambora se o místě posledního odpočinku umělce nezmiňujeme. Pravděpodobně jste se k této informaci dostal prostřednictvím odkazu http://www.josefjambor.cz. Doporučuji Vám kontaktovat vnučku Josefa Jambora paní PhDr. Martu Sylvestrovou, mob.: +420 778498589, galerie@kulturatisnov.cz.
  Děkujeme za Váš zájem a přejeme mnoho úspěchů ve Vaší činnosti.
  S pozdravem
  Lenka Holaňová

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *