POTEČ – oslavy svátku Cyrila a Metoděje

Dobrý den,
rada obce Poteč rozhodla, že se letos připojíme k vyvěšení moravské vlajky, protože 5. červenec je moravský svátek. My máme v tento den u nás ve Valašsko-Klobucké farnosti tradiční pouť. Slavnostní mše svatá se slouží u památkově chráněné kaple sv. Cyrila a Metoděje, která se nachází na hranici katastru Poteč-Valašské Klobouky a je hojně navštěvovaná ze širokého okolí. Pouť má dávnou tradici a od doby, kdy se stal svátek svatých Cyrila a Metoděje státním, to bývá vždy v tento den. Proto máme k tomuto svátku velmi dobrý vztah. Na svatého Václava máme zase slavnostní hodovou mši u kaple sv. Václava, je to také význačný den obce.

Slavnost svatých Cyrila a Metoděje jsme prožili opět naplno, tak jako každý rok. Letos to bylo mimořádné ještě o dvě věci. První, že jsme poprvé vyvěsili před obecním úřadem moravskou vlajku. Druhá, že jsme se při slavnostní mši svaté u kaple sv. Cyrila a Metoděje rozloučili s panem farářem, který spravoval naši farnost 19 let. Nevím, kolik lidí si všimlo, že je vyvěšena i jiná vlajka, než na kterou jsou zvyklí, snad jim to přišlo běžné, špatnou reakci jsem nezaznamenal. Moravskou vlajku jsme prezentovali i na webu obce. V našem nejbližším okolí se připojilo k vyvěšení moravské vlajky také sousední město Valašské Klobouky.
Příští rok bych chtěl tuto vlajku dát i ke kapli při této slavnosti.
Posílám foto obecního úřadu, kapli sv. Cyrila a Metoděje (letos probíhá oprava, a jsou tam nové sochy), přístavbu kaple sv. Václava v obci a farní dechové hudby.

S pozdravem a přáním všeho dobra
Jiří Tvarůžek
starosta obce Poteč

 

Vážený pane starosto, děkujeme Vám za krásná slova i fotografie a za vyvěšení vlajky Moravy ve Vaší obci, velmi si toho vážíme. Vždy nás potěší, když se k naší Moravě a jejím kulturním hodnotám přihlásí další obec. Je to známka toho, že Morava tak zůstává v myslích i srdcích lidí a nikdy neupadne do zapomnění.

S úctou

Lenka Holaňová
Moravská národní obec

Poteč – obecní úřad
Kaple sv. Cyrila a Metoděje
Farní dechová hudba
Kaple sv. Václava

Jedna odpověď na “POTEČ – oslavy svátku Cyrila a Metoděje”

  1. Velmi pěkné. Vážený pane starosto, patří Vám náš velký dík.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *