NOMINACE NA OSOBNOST MORAVY 2020 – MgA. VĚRA LEJSKOVÁ

Vážené Moravanky, vážení Moravané, příznivci Moravy, pro nás organizátory ze spolku Moravská národní obec je potěšující, že vám dnes můžeme představit další velkou osobnost naší země Moravy. Naše upřímná radost je o to větší, že tentokrát naši nominaci v letošní anketě „Osobnost Moravy“ přijala významná a přesto velmi skromná žena, kterou je klavíristka, pedagožka na konzervatoři, emeritní prezidentka Mezinárodní Schubertovy soutěže pro klavírní dua a publicistka, paní MgA. Věra Lejsková.

Paní Věra Lejsková se narodila v moravské obci Žeravice dne 1. října 1930 a to do rodiny s hudební tradicí. Díky této skutečnosti bylo přirozené, že si zvolila studium klavírní hry na brněnské konzervatoři a následně na Janáčkově akademii múzických umění. Mezi lety 1952–1986 působila coby pedagožka na Konzervatoři Brno, kde vyučovala svému oboru. Paní Věra Lejsková dále vedla interpretační kurzy, přednášela a v neposlední řadě byla uznávanou členkou soutěžních porot. Se svým manželem, klavíristou a pedagogem, panem Vlastimilem Lejskem, vytvořili klavírní duo a svým interpretačně dokonalým virtuózním uměním reprezentovali naši kulturu na domácích i zahraničních pódiích. Předmětem jejich zájmu byla mimo jiné také hudba současných moravských a především brněnských skladatelů. Manželé Lejskovi se stali autory mnoha nahrávek pro Československý rozhlas i pro tuzemská a zahraniční hudební nakladatelství. V roce 1978 založili Mezinárodní Schubertovu soutěž pro klavírní dua konanou ve městě Jeseníku.

Věra Lejsková se zabývá také literární činnosti a publicistikou. Její příspěvky obohacují denní tisk či odborná hudební periodika. Dále je nutné zmínit dřívější spolupráci s Rádiem Svobodná Evropa a velmi úspěšná je také její spolupráce s brněnským rozhlasem. Je autorkou řady knižních publikací a členkou Klubu moravských skladatelů, místopředsedkyní Asociace hudebních umělců a vědců. Paní Věra Lejsková má naši velkou úctu za její velký podíl na obohacení, povznesení a zvyšování věhlasu současné brněnské a moravské hudební kultury. Díky těmto skutečnostem byla v roce 2017 nominována na Cenu města Brna v oblasti hudby.

Přátelé, poslechněte si klavírní duo:
Vlatismil Lejsek & Vera Lejskova (1975) Schubert – Fantasie in F minor, D.940

Vážená paní Věro Lejsková, velmi si vážíme Vašeho souhlasu s nominací v letošní anketě „Osobnost Moravy“. Vaše účast je pro nás členy koordinačního týmu a také pro všechny příznivce a moravské patrioty, velkou ctí. Přejeme Vám mnoho úspěchů a především pevné zdraví.

Za organizační tým iniciativy „Osobnost Moravy“

Stanislav Blažek
kontaktní osoba a jednatel iniciativy

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *