Téměř 1600 obcí – moravská vlajka s překvapením

Vážení přátelé Moravy, pátý červenec je Den hrdosti na Moravu, na naše kulturní dědictví. Morava má svou vlastní tisíciletou historii, se kterou vás chceme seznamovat prostřednictvím pozvánek k návštěvě pamětihodností. Právě ty byly těžištěm letošního ročníku vlajkové iniciativy.

Třináctý ročník iniciativy „Za vyvěšování moravské vlajky“ ačkoliv nepříliš bohatý na nové obce s vlajkou Moravy, je přece jenom mimořádně zajímavý. Máme tu letos několik příjemných překvapení.

Brno – Jedno z největších nám dopisem přichystal Magistrát města Brna: rada města schválila každoroční vyvěšování moravské vlajky, tedy na dobu neomezenou. A nejen to, v doprovodné iniciativě „Zpřístupnění místních pamětihodností za zvýhodněných podmínek“ Rada města rozhodla o vstupu zdarma do tří prohlídkových okruhů Galerie města Brna, expozice dějin umění na hradě Špilberku. Město Brno rovněž na naši žádost umístí od 4. do 7. července na štít moravského markraběte Jošta (socha odvahy) banner s moravským erbem.

Třebíč – Západomoravské město Třebíč je sice na seznamu moravských měst již podruhé, ale letos se rada města rozhodla nejen vyvěsit zlato-červenou vlajku Moravy, ale také zpřístupnit v tento den zdarma či se slevou pětici vybraných památek města Třebíče, včetně těch na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Jsme velmi poctěni, že je můžeme veřejnosti 5. července nabídnout.

Andělská Hora, město na Bruntálsku – Město Andělská Hora ve Slezsku přihlašujeme k nově vznikající tradici, se kterou počítáme i do budoucna, můžete naše město automaticky zahrnout do seznamu obcí a měst vyvěšujících moravskou vlajku.“ Napsali nám z Andělské Hory, ano, té ve Slezsku. Pátý červenec je svátek Moravy, ale také celého státu, je to státní svátek. Historická země Morava, je stejně jako historická země Čechy i Slezsko jmenována Ústavou České republiky. I ve Slezsku tak mohou připomenout občanům Moravu jako základ naší státnosti a její tisíciletý odkaz.

Zlínský kraj – Lehce zahalený tajemstvím, k jehož odkrytí jsme připraveni, je výrok hejtmana zlínského kraje, pana Radima Holiše, který odpovídal Slováckému deníku: „Myslím, že naši historii bychom si měli připomínat. A právě vyvěšování moravské vlajky na Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje 5. července je podle mého názoru vhodnou a symbolickou připomínkou bohaté historie Moravy, která je s těmito dvěma světci úzce spjata“. „Jednadvacítka“ aneb Baťův mrakodrap se sídlem Zlínského kraje byl ozdoben moravskou vlajkou před deseti lety, budeme tedy doufat, že se opět připojí ke kraji Jihomoravskému (se sídlem v Zemském domě II v Brně) a 5. července vyvěsí vlajku Moravy.

V roce 2022 máme na vlajkové mapě mnoho významných moravských sídel – město Olomouc, Brno s jeho částmi, Prostějov, Přerov, Třebíč, Vyškov, Znojmo, Uničov, Valašské Meziříčí, Šumperk, Blansko, Valašské Klobouky, Břeclav, Moravskou Třebovou, Hodonín, Boskovice, Staré Město u Uherského Hradiště, Zábřeh, Uherský Brod, Moravský Krumlov, Kuřim, Luhačovice, Velké Meziříčí, Mohelnice, Tišnov, Moravské Budějovice či dokonce Dačice v Jihočeském kraji a mnoho dalších. Vážíme si všech, i těch nejmenších dědin, právě ty jsou nositeli a udržovateli moravských tradic a kultury.

Morava je tady přes 1200 let. Je tady a zůstává. Věrna svým tradicím, svébytné kultuře. Pátý červenec je oslava Moravy, hrdosti na Moravu, na nezpochybnitelnou hodnotu v životech obyvatel této země.

Lenka Holaňová
místopředsedkyně Moravské národní obce
hlavní koordinátorka vlajkové iniciativy
Mobil: 604 527 832
E-mail: holanova@zamoravu.eu

Sledujte nás na facebooku

Uničov

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *