Nominace na Osobnost Moravy 2023 – JAROMÍR MEIXNER

Vážení příznivci Moravy, Moravanky a Moravané, nám členům koordinačního týmu dělá velkou radost, že vám už dnes můžeme představit letos prvního významného Moravana, který k naší radosti přijal nabídku k nominaci v anketě Osobnost Moravy 2023. Tímto skvělým člověkem je rodák z moravské metropole, města Brna, skvělý sportovec, bývalý profesionální hokejista, pan Jaromír Meixner.

Pan Meixner se coby reprezentant Československa (tehdy ČSSR) na postu obránce účastnil hned dvakrát Mistrovství světa a Mistrovství Evropy v ledním hokeji. Poprvé to bylo v roce 1965, kdy se tento finálový turnaj konal ve dnech 4. až 14. března 1965 ve finských městech Tampere, Pori, Rauma a Turku. Naše reprezentace zaznamenala velké úspěchy, když dokázala vysoko porazit oba zámořské celky. Američany 12:0 a kolébku hokeje tým Kanady 8:0. Po těsné prohře s tehdy téměř neporazitelnou reprezentací SSSR 1:3 obsadili hokejisté z Čech, Moravy, Slezska a Slovenska, tedy reprezentace ČSSR, krásné druhé místo. Jaromír Meixner a jeho kolegové spoluhráči si tak zaslouženě domů odvezli stříbrné medaile.

O rok později, ve dnech 3. až 13. března 1966, se konalo Mistrovství světa a Mistrovství Evropy v ledním hokeji v jugoslávských městech Lublaň, Záhřeb a Jesenice. V sestavě reprezentace ČSSR nechyběl ani pracovitý obránce z Moravy Jaromír Meixner. Po jediné porážce, opět s reprezentací SSSR, obsadili naši hokejisté opět druhou pozici. Pan Jaromír Meixner se tak stal dvojnásobným vicemistrem světa a společně s celou naší tehdejší generací hokejových reprezentantů se nesmazatelně zapsal do historie světového hokeje.

Na klubové úrovni získal Jaromír Meixner nejprve v ročníku 1961/1962 s týmem Rudá hvězda Brno a následně, po změně názvu klubu, s týmem TJ ZKL Brno (dnes Kometa Brno) mezi lety 1961 až 1966 celkem pět mistrovských titulů Československé hokejové ligy. V ligovém ročníku 1966/1967 získal pan Meixner se svým týmem TJ ZKL Brno třetí místo a bronzové medaile a mezi lety 1967 až 1971 si Jaromír Meixner a jeho spoluhráči na krk zaslouženě pověsili stříbrné medaile. U svých spoluhráčů si tento oblíbený vytáhlý obránce (183 cm) vysloužil přiléhavou přezdívku „Eiffel“.

Přes svůj krásný věk 83 let je pan Jaromír Meixner stále aktivní. Velkou popularitu si získal také na vlnách ČRo Brno, kde velmi profesionálně a zasvěceně doprovází program svými postřehy, komentáři sportovních událostí a výsledků, nejen pokud se týká ledního hokeje.

Závěrem bych za nás členy organizačního týmu ze spolku Moravská národní obec rád poděkoval panu Jaromíru Meixnerovi za souhlas s nominací a skvělou reprezentaci nejen celého společného státu, ale zároveň také jedné malé středoevropské země, která nese hrdý a krásně znějící název „Morava“.

Za koordinační tým ankety „Osobnost Moravy“

Stanislav Blažek, kontaktní osoba, jednatel iniciativy

Mobil: 736 252 687, E-mail: blazek@zamoravu.eu

Všechny fotografie pochází z archivu pana Jaromíra Meixnera

Sledujte nás na facebooku OSOBNOST MORAVY

2 odpovědi na “Nominace na Osobnost Moravy 2023 – JAROMÍR MEIXNER”

  1. Výborný sportovní komentátor s charakteristickou dikcí a podmanivým hlasem. Jedna z výrazných tváří ČRo Brno. Ukázkový svorník starých časů se současností a autor nezapomenutelných hlášek „od nás z Cortiny“ na brněnské Lesné.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *