Ve svátek věrozvěstů můžete, vážení přátelé, navštívit významnou kulturní památku, poutní místo Hradisko sv. Klimenta, tzv. Klimentek. Je to jedno z nejstarších poutních míst na našem území, je významně spojeno s historií Moravy.
Podle pramenů dal toto místo kníže Rostislav Konstantinu, Metodějovi a jeho žákům.
Klimentek byl hlavním působištěm soluňských bratří a s velkou pravděpodobností právě zde dokončili věrozvěstové Cyril a Metoděj překlad Bible do staroslověnštiny. Písemné prameny ve své naprosto zdrcující shodě tuto skutečnost dokládají. Na Klimentku byl v roce 1962 rovněž objeven hrob muže, který svým umístěním v základu kostelní zdi i dalšími okolnostmi plně odpovídá známým popisům Metodějova hrobu a pohřbu.
Prvním známým badatelem, který se v roce 1358 cílevědomě zabýval historií Klimentku byl brněnský probošt a generální vikář olomouckého biskupa Mikuláš. O Klimentku se zmiňuje Jan Jiří Středovský v Posvátných dějinách Moravy a ve svém díle také Řehoř Wolný. Oživení místa, jehož význam přetrval v ústním podání obyvatel, spadá patrně do roku 1837, kdy zde osvětimanský farář Vavřinec Jugan odkryl základy klimentského kostela a z nalezených kamenů vyskládal jeho obvod.
V době velkomoravské v 9. století zde stála zděná kaple. K vidění jsou základy středověkého kostela, dřevěná kaple, zvonice, kromě krásné přírody Chřibů se nachází v blízkosti další památky – monumentální skalní útvar Kazatelna a hrad Cimburk.
Klimentek se nachází v jihozápadní oblasti Chřibů nedaleko Kyjova a Velehradu, v blízkosti obcí Vřesovice a Osvětimany.
Místo je volně přístupné
Hezké, jen malá noticka. Ve třetím odstavci se zmiňuje Jan Jiří Středověký. Správně se jmenuje Středovský.
Děkujeme za upozornění, opraveno. Čerpali jsme z Klimentek.cz