Brno | Dne 13. prosince 2013 prošlo generační obměnou vedení tradiční moravské organizace Společnost pro Moravu a Slezsko, která byla založena v období Pražského jara 1968 lidmi z moravského vědeckého a akademického prostředí. Od minulého týdne Společnost nově vede kroměřížský psycholog a učitel na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně David Unger společně s učitelem historie a autorem projektu Učíme o Moravě Ondřejem Hýskem a historikem Jakubem Pernesem, který se mimo jiné odborně zabývá dějinami Moravy ve 20. století. Společnost si klade za cíl odborně přispět k diskusi o dokončení a optimalizaci reformy veřejné správy.
Ta je podle ní značně neefektivní s ohledem na existenci příliš mnoha samosprávných celků a dokonce unikátní souběžnou existenci tří typů krajů pro různé účely, což nepřispívá ke zdravé identifikaci občanů s veřejnou správou, ale naopak k byrokratickému a korupčnímu prostředí s plýtváním veřejných financí. Dále chce nové vedení pokračovat v publikační činnosti a šíření zdravého patriotismu mezi obyvateli Moravy a Slezska, včetně pravidelného připomínání si významných historických osobností z Moravy a Slezska z řad německy mluvících Moravanů, Židů, Romů nebo moravských Chorvatů.
Prvním předsedou Společnosti pro Moravu a Slezsko byl v roce 1968 tehdejší rektor brněnské univerzity prof. Theodor Martinec. Společnost, která tehdy měla asi 200 tisíc členů a přes 600 místních a závodních organizací, požadovala přeměnu tehdejšího Československa ve trojfederaci Čech, Moravy se Slezskem a Slovenska. Se svým návrhem nenalezla pochopení především u pražských centrálních orgánů ani po obnovení Společnosti po roce 1989 pod vedením psychologa doc. Boleslava Bárty. Mnozí odborníci setrvání na koncepci Československa jako dvou národních států vnímají hlavní příčinu rozpadu federace. Od roku 1992 Společnost jako občanské sdružení vedl Zdeněk Tichý a pod jeho vedením dále přispívala k šíření moravského a slezského zemského povědomí v České republice.
PhDr. David Unger
předseda Společnosti pro Moravu a Slezsko
Já znám jen pana Mgr.Hýska,moc si ho vážím a tak si myslím,že nové vedení bude dobré.Bude to chtít začít od poslanců a senátorů,kteří by měli pomoci zrušit hnusné kraje z r.1949 a znovu zavést v Evropě osvědčený koncept zemských zřízení.Morava se musí znovu resuscitovat a restituovat.
Pan dr.Pernese znám z článků pro Moravu.Je velmi sympatický a držím palce.
Šéfa,dr.Ungera neznám,ale vzhledem k tomu,že je obklopen skvělými lidmi,má u mně také zelenou.
Moc zdraví doc.dr.p.Strnad,CSc.,Brno
Konečně někdo chce bránit Moravu. Vždyť Moravu uznávali i Němci za okupace. To se ale nelíbí cajzakum. Kdo by na ně dělal!!!!!
Ji z