V sobotu 7. prosince 2013 se uskutečnilo letos poslední setkání členů a příznivců našeho oblastního sdružení MNO Haná. Za chladného a nevlídného počasí se na Václavském náměstí, před metropolitním kostelem sv. Václava, sešla jen malá skupina moravských vlastenců. Úvodní část jsme věnovali prohlídce katedrály, kde nás zaujala nejen honosná výzdoba dómu, ale především pamětní desky věnované všem olomouckým biskupům, arcibiskupům a moravským metropolitům. Na počátku dlouhé řady moravských duchovních pastýřů nechybělo ani jméno prvního moravského arcibiskupa — sv. Metoděje.
Po opuštění tohoto monumentálního chrámu nás ještě zaujala samostatně stojící novorománská výklenková kaple, vystavěná roku 1860 a zasvěcená Panně Marii Ochranitelce. Při původní výzdobě této kapličky bylo využito také reliéfu, sejmutého z věže zbořeného kostela Panny Marie na Předhradí a sochy svatých Petra a Pavla, které původně tvořily výzdobu zaniklého biskupského kostela sv. Petra na Předhradí. Ten byl ještě v 11. století symbolem a nositelem, později především Přemyslovci potlačované, velkomoravské tradice. Gotické originály byly poté přemístěny do blízké katedrály a tato sochařská výzdoba kapličky byla ve druhé polovině 19. století nahrazena zdařilými replikami.
Naše další kroky vedly z Václavského náměstí směrem na Biskupské náměstí, dále přes náměstí Republiky a Univerzitní ulici kolem Sarkandrovy kaple, až jsme stanuli na Žerotínově náměstí. Zde jsme se na chvíli zastavili před honosným chrámem sv. Michala a přilehlou budovou Dominikánského kláštera. Prostory této gotické budovy se od roku 1348 staly místem zasedání Moravských zemských sněmů a soudů. Moravští stavové zde zasedali až do roku 1641, kdy bylo za těžké doby nelítostné Třicetileté války toto jednání z logických důvodů přeneseno do bezpečnějšího Brna. Jen je škoda, že o této důležité skutečnosti návštěvníky i obyvatele Olomouce informuje jen poměrně malá a nenápadná informační tabulka, kterou lze snadno přehlédnout!
Velká opora našeho sdružení, pan Martin Višňa, člen místního sdružení Olomoucko, nás také upozornil na budovu sousedního Žerotínského paláce, který ovšem v nejbližší době čeká rozsáhlá rekonstrukce. Po krátkém zastavení jsme dále přešli také obě centrální olomoucká náměstí. Tím jsme prakticky prošli trasu plánovaného pochodu, jenž bude hlavní částí plánované a organizačně náročné akce oblastního sdružení MNO Haná. Během průběžných debat jsme se jednomyslně shodli na přiléhavém názvu těchto kulturně–historických slavností: MORAVSKÝ DEN. Na Horním náměstí nyní probíhají tradiční vánoční trhy. Vzduch je zde prosycen vůní svařeného vína a vánočního punče. My jsme ovšem promrzlí raději zamířili do naší oblíbené restaurace „U Puškaře“, kde jsme nad šálkem teplého čaje, kávy či sklenice piva, pokračovali v jednáních o programové náplni místních organizací MNO, sdružených do regionální oblasti Haná. Dále jsme se dohodli na termínu konání a dalších organizačních detailech připravovaného Moravského dne. Stanovili jsme si postupné úkoly, které musíme splnit k úspěšné realizaci této, pro nás stěžejní akce. V této souvislosti bych rád vzdal poklonu za skvělou spolupráci a aktivitu při plánování a samotné realizaci tohoto našeho projektu mým kolegům: Martinu Višňovi (MNO Olomoucko), Ing. Michalu Szymeczkovi (předsedovi MNO Olomoucko), Bc. Jaroslavu Svozilovi (MNO Sever) a panu Jiřímu Dufkovi (MNO Olomoucko). Jejich náměty a připomínky jsou velmi cenné. Věřím, že se do organizátorské práce postupně aktivně zapojí i další členové našeho spolku.
Závěrem bych rád poděkoval všem patriotům, kteří se nenechali odradit chladným počasím a na naši sešlost v předvánočním čase dorazili. Všem věrným Moravankám a Moravanům, členům a příznivcům Moravské národní obce, přeji kouzelně krásné tradiční moravské Vánoce, pevné zdraví, mnoho štěstí a životního elánu v novém roce 2014.
Stanislav Blažek
předseda oblastního sdružení MNO Haná