Zahájení 8. ročníku vlajkové iniciativy MNO

Náš spolek vyhlašuje 8. ročník občanské inicia­tivy „Za vyvěšování moravské vlajky“. Dne 5. července 2017 si připomeneme příchod slovanských věrozvěstů Cyrila a Me­toděje. Při této příležitosti bychom chtěli rovněž upozornit na důležité výročí 555 let od vydání erbovního privilegia pro Moravu (1462—2017), bez něhož by nebyla mo­ravská vlajka myslitelná. Součástí oslav bude tedy vyvěšení vlajky Moravy na radni­cích. Od roku 2010 se obracíme na představitele samospráv s vý­zvou, aby vyvěsili moravskou vlajku. Obsahuje základní fakta o moravských symbolech, které v sou­časných encyklopediích nenajdete. Přiložen je také nový přehled významných morav­ských dnů a svátků, sestavený na základě podnětů představitelů samospráv.

     Za účelem poznávání Moravy je tradičně připojena i výzva k doprovodné akci dne 5. července 2017 — zpřístupnění místních památek, zdarma nebo se slevou. Hlavní koordinátorkou vlajkové iniciativy je Lenka Hola­ňová, 1. místopřed­sedkyně Moravské národní obce. Regionálními zmocněnci jsou: Stanislav Blažek, Pavel Opletal, Eliška Plačková st., Eliška Plačková ml., Ing. Hynek Rusňák, Antonín Ševčík a Jaroslav Vyhnálek. Aktuální informace o obcích, které vyvěsí moravskou vlajku (včetně seznamu památek) je možné sledovat na hlavní stránce Vyvěsíme a na facebooku Chcu, aby na mojí radnici vlála moravská vlajka. Chcete se zapojit do vlajkové iniciativy a dalších přidružených akcí MNO? Volejte nebo pište naší koordinátorce.
 
Lenka Holaňová
1. místopředsedkyně Moravské národní obce
hlavní koordinátorka vlajkové iniciativy
 
Mobil: 604 527 832
E-mail: holanova@zamoravu.eu
 
 
VÝZVA MNO 2017 | STÁHNOUT
 

8 odpovědí na “Zahájení 8. ročníku vlajkové iniciativy MNO”

 1. Tak tohle samozřejmě podporuji! A dál o tohle bojovat s Čechy, nikoliv proti Čechům. Zdraví napůl Moravák a napůl Čech. Milan

 2. A proč tahle Moravská?? cenzura? Čekám na schválení. A s jedním z vašich představitelů si kecám rovnou. Milan

 3. „Moravský jazyk“?? Podpořte prosím úsilí o jazyk český, který všude úpí pod tlakem např. i hlasatelů v ČT. A těch anglických slov. Profesí jsem jaderný fyzik v důchodu, angličtina patřila k mému jazyku na konferencích. A víte, kolik bylo úspěšných překladatelů fyzikálního jazyka do češtiny. Přeci se nebudeme (Češi i Moraváci)spolu domlouvat anglicky! Zdraví napůl Čech a napůl Moravák Milan

 4. Vážený pane Honusku,
  naše iniciativa a veškerá činnost našeho spolku není namířena proti nikomu, ale za něco: ZA MORAVU. Pokud bychom mohli v tomto úsilí spojit svoje síly s Čechy (což i děláme), byli bychom jedině rádi. Děkujeme za Váš zájem. S pozdravem L.Holaňová

 5. Podpora z Čech je velice důležitá! Díky Vám za ni!
  Minulé rok mě kdosi, taky z Čech, volal s podporó a vyjádřením sympatií. Byl jsem tak překvapené, že jsem se na moc souvisló odpověď nezmohl. Pak mě to dost mrzelo…
  Težko z Moravy podporovat spisovnou češtinu pro celou republiku, když normou pro běžného Čecha v české části našeho státu již nyní je obecná čeština ze středních Čech.

 6. Děkuji Vám za odkaz. Celou diskusi jsem více jak šest hodin (!) bedlivě poslouchal. Pánové Jan Rychlík, Jiří Rak a Vladimír Kučera jsou v projevu sice skvělí (odmítání Palackého atd.), ale o moravanství bohužel nevědí nic. Za celou dobu nevyslovili slova Morava a Moravané ani jednou – prostě je to netrklo. Přitom by jim tyto pojmy velice pomohly k jejich novému pojetí „českých“ dějin. Výklad dějin pana Václava Vlka je sice místy poněkud alternativní, ale alespoň párkrát Moravu a „moravské kmeny“ zmínil. Velice kultivovaně hovořil také pan Roman Joch, který jakési moravanství dokonce sám na sobě pociťuje. Pan Tomáš Krystlík posunuje (narozdíl od kolegů Rychlíka, Raka a Kučery) nový výklad dějin ještě dál. Je to dobře znát, protože zcela otevřeně hovoří o Moravě a Moravanech. Jeho novátorská koncepce do sebe logicky zapadá. Pan Vlastimil Podracký je naopak typickým příkladem moravského Čecha. Má však pravdu v tom, že se Moravě právem nelíbí, když se jí říká Čechy. A že nejasný pojem „Čech“ může jednak znamenat občana celého státu, ale zároveň i obyvatele země na západ od Jihlavy. O tomto problematickém pojmosloví dobře hovoří už jeho předřečník pan Krystlík, který uvádí, že zemské vlastenectví v Čechách (narozdíl od Moravy) už více jak sto let neexistuje, viz Böhmen/Čechy, Böhm/Čech (zemsky), Tschech/Čech (zemsky, národně či státně).

 7. Výborná akce, ale tohle je cesta k nápravě křivdy.

  Láska a pravda musí zvítězit nad lží a nenávist a hlavně vláda věcí tvých k tobě se zase navrátí, ó lide moravský.

  Prosím od podporu

  http://www.moravskynarod.cz/

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *