Rozhovor se starostou města Uničova – Mgr. RADKEM VINCOUREM

Mgr. Radek Vincour

Vážení přátelé, Moravanky a Moravané, příznivci Moravy, v minulém příspěvku jsme vám slíbili, že na internetových stránkách Moravské národní obce budeme přinášet rozhovory s představiteli samospráv našich partnerských měst a obcí. Už minule jste si mohli přečíst první rozhovor z tohoto cyklu a to s panem starostou města Šumperka Mgr. Tomášem Spurným.

Dnes se přesuneme asi o třicet kilometrů na jihovýchod do překrásného, na historické pamětihodnosti bohatého, města Uničova. O rozhovor jsem zde požádal jednoho z nejoblíbenějších moravských starostů, pana Mgr. Radka Vincoura. O oblíbenosti uničovského pana starosty svědčí také to, že byl společně se svými kolegy z města Litovle a obce Červenka navržen svými spoluobčany na nominaci v letošní anketě Osobnost Moravy 2020.

A nyní již samotná vyjádření starosty města Uničova, pana Mgr. Radka Vincoura, kterému jsem si dovolil taktéž položit několik otázek.

Myslíte si, že lidská identita může být vícevrstvá?

Základ všeho lidského je v rodině, která vyrůstá ve městě, v kraji, své zemi, státu, světadílu – a tím vším se vymezuje a také rozděluje. Každý by měl být hrdý na historii svého národa, země, oblasti a rodiny.

Je moravanství součástí Vaší identity? Co pro Vás znamená země Morava? 

Narodil jsem se na Hané, kde jsem také vyrůstal, nikdy bych neměnil svůj domov za jinou oblast – jinou zemi – jsem šťasten na Hané, na Moravě a cítím velkou blízkost ke všem sousedům. V podstatě lze napsat, že jsem Moravan, protože mým dětstvím je hanáčtina a moravské písničky. Jako muzikant jsem moc rád hrával krásnou píseň Morava krásná zem, nebo rád slyšel na vlakovém nádraží nápěv písně Moravo, Moravěnko.

Budete ze své pozice starosty i nadále podporovat iniciativy směřující ke zviditelnění a propagaci Moravy a moravského patriotismu? Bude také letos ve státní svátek moravských zemských a duchovních patronů sv. Cyrila a Metoděje (5. července) na uničovské radnici vedle státní vyvěšena i moravská žluto-červená vlajka se zemským znakem?

Hrdost se nosí v srdci a tu každý pozná. Projevem hrdosti je i zástava – vlajka a ta bude na našem úřadě vždy připomínat slavné a důležité dny v rámci historie Moravy.

Co pro Vás znamená letošní nominace, vás starostů, v anketě Osobnost Moravy 2020?

Pokud se společně s kolegy ocitám mezi nominanty na vámi vyhlášenou anketu, ve společnosti úžasných lidí a oddaných svému povolání, koníčku a lásce, potom jen tento pocit je obrovským vyznamenáním. Moje osoba v tomto případě zastupuje všechny občany našeho města – protože to je odraz zdravé společnosti, rodiny a člověka – kteří dovedou v důležitou chvíli držet při sobě.

Vážený pane starosto Mgr. Radku Vincoure, děkuji za Vaše zajímavá slova. Velmi si vážíme Vaší podpory a dlouholeté spolupráce s Vaším krásným městem při propagaci moravského vlastenectví.

Závěrem bych rád dodal, že v období své největší slávy patřil staroslavný Uničov mezi šest nejvýznamnějších královských měst v celém Markrabství moravském. Uničov se může pochlubit tím, že je nejstarším institucionálně založeným městem na území Moravy a též celé České republiky. Toto severomoravské město ležící v podhůří Jeseníků na řece Oskavě, v krajině Hornomoravského úvalu na širé rovině tzv. Uničovské tabule bylo založeno v roce 1213 samotným markrabětem moravským Vladislavem Jindřichem. Na tuto skutečnost jsou zdejší občané náležitě hrdí. Uničov je vpravdě moravským městem.

Za Moravskou národní obec

Stanislav Blažek
předseda OS MNO Haná
zmocněnec iniciativy „Za vyvěšování moravské vlajky“
kontaktní osoba, jednatel iniciativy „Osobnost Moravy“

Mgr. Radek Vincour, starosta města Uničova

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *