Letošní ročník občanské iniciativy Moravské národní obce „Za vyvěšování moravské vlajky“ na radnicích podpoří přes 950 měst a obcí. Podpora moravských tradic, kultury a historie přichází také z historického území Čech, našeho Slezska i Slovenské republiky. Letos je tomu poprvé, kdy kromě slovenských obcí vyvěsí moravskou vlajku v den patronů Moravy svatých Cyrila a Metoděje i město Krzanowice (česky „Křenovice, Chřenovice“, německy „Kranowitz“), které dnes leží v Polské republice. Toto město se nachází v těsném sousedství našeho Hlučínska (Prajzské) v okrese Ratiboř v polském Slezsku. Na naší straně hranice se nejblíže nachází obec Chuchelná (v dialektu „Kuchelna“).
Před 2. světovou válkou tudy procházela železniční trať Opava — Ratiboř. Ve středověku bývaly Křenovice součástí Opavského vévodství, které bylo volnou součástí Moravského markrabství až do roku 1613. Dnes pod městskou samosprávu v Křenovicích patří i bývalé dědiny na Ratibořsku: Bořutín (Borucin), Bojanov (Bojanów), Petrašín (Pietraszyn) a Vojnovice (Wojnowice).
V této oblasti však zůstalo ze společné historie zachováno i místní nářečí, které místní lidé nazývají moravštinou. Mluví se tu „po moravsky“ nebo „po našimu“, což je dialekt, který se výrazně liší nejen od polštiny, ale také od slezštiny, kterou se mluví v okolí Katovic nebo Těšína. Nejblíže toto nářečí má k hlučínskému nářečí, které patří do lašské podskupiny moravských nářečí. Protože byly Křenovice společně s celým naším Hlučínskem v letech 1742 — 1919 součástí pruského Slezska, objevuje se v těchto nářečích i řada slov německého původu.
Vyjádření starosty Krzanowic pana Manfreda Abrahamczyka: „Moravskou vlajku jsme se rozhodli vyvěsit 5. července (lipca) na den sv. Cyrila a Metoděje jako symbolickou podporu Zemi moravské, společné historii, blízké kultuře a lidovým tradicím na Moravě i tady u nás v Krzanowicích.“ Obec se totiž významně hlásí ke své historii a každoročně pořádá soutěže v moravském nářečí. Paní Irena Duda z Městského úřadu Krzanowice to komentuje následovně: „Nieśki v naśe szkole dziecka hraju ‚Krzynowske omy‘ a ‚Krzynowske opy‘ moravski, su to dziołchi a synki, kerzy potym wystupuju na rostomaintych festoch. Je to hrubie pekne a vela se s teho nasmiejem!!! Mocki mladych chce dale tu naśu moravsku rzecz rzadzić.“
Moc děkujeme za tuto jedinečnou podporu Moravě z blízkého a spřízněného zahraničí. Přejeme moravské žlutočervené vlajce, ať jí to v Křenovicích sluší. Těšíme se na případnou další přeshraniční spolupráci. Podpora Křenovic je pro nás důkazem, že rozdělení našich blízkých kultur ve 20. století může být v budoucnu překonáno a že společnou evropskou budoucnost lze stavět právě na podpoře tradiční a v lidech zakotvené kulturní rozmanitosti.
PhDr. David Unger
člen Výkonného vedení a Společné rady MNO
předseda místního sdružení MNO Kroměřížsko
Ešče’s zapomnẽl napsat, Davide, že „podpora moravských tradic, kultury a historie přichází také z historického území“ RAKOUS (Dolních) – Valtice apod. 😉
Dobrý den,mám radost z toho,že se moravská vlajka rozvinula i v btratrském Slezku či Polsku.Mám z toho upřímnou radost.Škoda,že sousedé z Čech Moravu stále přehlíží,vždyť my jsem základem jejich království i řeči. Veliké díky zasluhuje MNO,která se ujala tohoto nesnadného úkolu a vše se jim daří.Jsem moc rád.
Moravia-a´t zkvétá. Pavel S.