Moravské vlajky i na Kravařsku

Johann Gregor MendelK naší iniciativě Za vyvěšování moravské vlajky, kterou vyvěsilo loni na svátek patronů Moravy 400 radnic obcí a měst, se letos přidávají mnohem významněji další regiony, kde se moravská vlajka také úspěšně zabydluje. Pojďme si připome­nout dnes mnohdy pozapomenutý význam v našich zemských dějinách jedné z nich. Jedná se o Kravařsko, tradiční oblast na moravsko-slezském pomezí v okolí Nového Jičína, Bílovce, Fulneku, Oder, Příboru a Studénky, kde se letos do vlajkové inicia­tivy zapojuje dvacítka obcí v čele s městem Fulnek, působištěm J. A. Komenského.
 

 
     V loňském ročníku zde vyvěsila moravskou vlajku 5. července jen obec Vražné, jejíž součástí jsou Hynčice, rodiště zakladatele genetiky J. G. Mendela. Letos se přidaly další — např. Ženklava, Jakubčovice nad Odrou, Hladké Životice, Mošnov, Kunín a další.
Tento kraj je odpradávna nazýván svými obyvateli jako Kravařsko či Kuhländchen a mnozí tvrdí, že název je skutečně odvozen od dobytka, který se zde chová. Není zřejmě náhoda, že na světové výstavě ve Vídni v roce 1873 bylo oceněno plemeno „kravařského skotu“.
Hospodářským centrem je Nový Jičín, město proslulé výrobou klobouků, na které se specializovaly firmy Hückel a Pes­chel. Vyráběly se zde židovské klobouky i sombrera. V nedaleké Kopřivnici zase byla Ignácem Šustalou založena Tatra, vůbec první automobilka v Rakousko-Uhersku. Působil zde slavný vývojář a vynálezce Ferdinand Porsche, zakla­datel Volkswagenu. V Jakubčovicích pro změnu existovala továrna na knoflíky založená Emilem Teltschikem. Tento podnik měl zastoupení v mnoha velkoměstech Evropy i v zámoří. Knoflíky také vyráběli bratři Salcherové z Bílovce, kteří produko­vali též textil a kovové zboží. V roce 1893 měli 3000 zaměstnanců, celosvětový odbyt a velkolepý obchodní dům ve Vídni. V Kružberku a Odrách zase od 60. let 19. století fungovaly továrny na gumotextilové zboží Schnek a Kohnberger, v nichž pracovalo 1200 lidí. Firma získala první cenu na světové výstavě ve Vídni a měla odbyt v Jižní Americe, Číně a Japonsku. Stala se jedním z předchůdců světového gigantu Semperit.
Kravařská krajina je otevřená — vždyť její součástí je Moravská brána — a leží na hranici několika geografických útvarů. Vedle toho, že jde o pomezí Moravy a Slezska, se zde stýkají Beskydy a Jeseníky a je tu také rozvodí Černého a Baltského moře. Snad právě proto místní rodáky lákal svět.
Christian David z Ženklavy byl jedním ze zakladatelů hlavního města Grónska Nuuku. David Zeisberger ze Suchdola nad Odrou zase založil vůbec první bělošskou osadu v Ohiu a proslul jako ochránce severoamerických indiánů. Byl také auto­rem algonkinského a irokézského slovníku. Oba muže spojovala příslušnost k Jednotě bratrské, v celém anglosaském světě známé jako Moravští bratři. Ti působili již od 16. století v Suchdolu a Kuníně a vydrželi zde, v tajnosti, celých sto let po Bílé hoře. Teprve ve 20. letech 18. století odešli do Saska — a odtud do celého světa.
Z Nového Jičína zase vzešel zoolog a botanik Dominik Bilimek, který procestoval Mexiko. Je po něm pojmenováno mnoho živočišných i rostlinných druhů. A nesmíme zapomenout ani na objevitele Země Františka Josefa, dalšího novo­jického rodáka Eduarda rytíře von Orla.
Kravařsko rovněž dalo světu významné vědce. Vedle již zmíněného zakladatele genetiky Johanna Gregora Mendela z Hynčic můžeme uvést Leopolda rytíře von Dittela z Fulneku, zakladatele urologie, Sigmunda Freuda z Příboru, který je otcem psychoterapie a psychoanalýzy, a Roberta Bortsche z Vrchů, vynálezce tvárnic.
Neměli bychom tedy zapomínat, že osobnosti z Kravařska zásadním způsobem obohatily svět a proslavily Moravu a Slezsko.
 

PhDr. David Unger

 

Moravská národní obec, o. s.

 
 
 

PhDr. Marek Pavka, Ph.D.

 

Společnost pro Moravu a Slezsko, o. s.

3 odpovědi na “Moravské vlajky i na Kravařsku”

 1. Dobrý den,
  jak se vyrovnáváte s názory :
  Pavel Michael JOSIFEK | Za Moravu o.s., jednatel | IČO 013 073 98 | Bristol, England | +44(0)117 966 42 70
  pavel @ mоjamоrava . eu | www . mоjamоrava . eu

 2. Vážený pane starosto,
  děkujeme za dotaz. Bohužel u mnohých akcí, které se setkávají s velice úspěšnou odezvou, se najde pár jednotlivců, kterým tento úspěch překáží, nedokáží se s ním smířit a snaží se jej ze všech sil nějakým způsobem překazit. Vývody dotyčného pána jsou značně vykonstruované a čiší z nich nacionalistický pohled na danou problematiku, která je však pochopitelně velice složitá. Jistě však můžeme říci, že odkazujeme na jednoznačně nejpoužívanější moravskou vlajku minulosti i současnosti, podrobnější informace máme zveřejněny na stránce http://zamoravu.eu/mno-k-morave/moravske-barvy-a-symboly/, kterou postupně doplňujeme. Rozhodnutí je ovšem na každém, jak ostatně uvádíme v naší výzvě.
  Věříme, že většina lidí si dokáže dostupné informace rozumně přebrat.

 3. Chorobný egocentrismus, představa, že demokracie je to co chcu já, černobílé vidění, prosazení svého za jakoukoliv cenu, zneužívání cizích grafik a hesel, zkreslování pravdy, neschopnost akceptovat jiný názor, neschopnost akceptovat fakta, falšování FB stránek, velké množství identit pod kterými na internetu vystupuje a prosazuje své názory atd. atd. S tím se musel vyrovnat každý kdo byl s tím člověkem v kontaktu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *