Myšlenka spolupráce Moravské národní obce s Akademickým pěveckým sdružením Moravan vzešla již na podzim roku 2013. Následující rok v létě, před slavností Den za Moravu, se uskutečnila první informativní schůzka členů obou sdružení — Ing. Mariana Šoltyse (APS Moravan) a Mgr. Jana Studeníka (MNO). Jednání o partnerství pak proběhlo dne 16. října 2014 v Brně. Spolupráce byla navázána především v oblasti umělecké, například sborová vystoupení na akcích Moravské národní obce. Kontaktní osobou pro komunikaci mezi MNO a APS Moravan byl Výkonným vedením MNO pověřen Ing. arch. Libor Žák: zak@zamoravu.eu.
Za Moravskou národní obec byli přítomni: Ing. Jaroslav Krábek, předseda MNO; Lenka Holaňová, místopředsedkyně MNO za Iniciativy a vnější spolupráce; Ing. Vojtěch Říha, místopředseda MNO za Komunikace a multimedia; Ing. Aleš Kepert, předseda Komunikační sekce MNO; Mgr. Jan Studeník, předseda Multimediální sekce MNO; Ing. arch. Libor Žák, předseda Kulturně-organizační sekce MNO; Ing. Radek Veselý, předseda oblastního sdružení MNO Brněnsko; Jiří Máca, předseda místního sdružení MNO Podstarohorci a Lubomír Kubík, čestný člen Společné rady MNO.
Za Akademické pěvecké sdružení Moravan byli přítomni: MUDr. Jan Hrbáček, předseda APS Moravan; Ing. Jiří Tureček, člen výboru APS Moravan a Ing. Marian Šoltys, člen APS Moravan.
Historie spolku Moravan
Dne 16. června 1906 se v Besedním domě v Brně uskutečnila ustavující schůze Spolku katolických akademiků Moravan, jehož předsedou se stal Ing.-C. Alois Szymala. Členy spolku byli především katoličtí profesoři a studenti C. k. české technické vysoké školy Františka Josefa (založené 1899) a později Masarykovy univerzity (založené 1919). Hlavním cílem Moravana bylo pečovat o duchovní život studentů a hájit vědecké, mravní a hmotné zájmy svých členů. Spolek pořádal přednášky; hudební, pěvecké a tělocvičné akce; výlety; poutě a bohoslužby; prázdninové tábory i reprezentační plesy. Pěvecký kroužek spolku v čele s dirigentem Václavem Plockem, zahájil činnost dne 2. listopadu 1914 s programem skladeb Norberta Javůrka, Pavla Křížkovského, Bohumíra Pokorného a dalších.
V roce 1915 byl vydán Almanach spolku katolických akademiků „Moravan“ a sdruženého katolického studentstva v Brně, který se nachází v jediném exempláři ve Vědecké knihovně v Olomouci. Ve dvacátých letech se spolek zasloužil o výstavbu Sušilovy koleje v Brně pro 135 katolických studentů a začal vydávat časopis Akord. Úspěšné meziválečné období spolku bylo násilně přerušeno nacistickou okupací v roce 1939 a komunistickým režimem po roce 1948. Obnovení činnosti nebylo po roce 1989 realizováno. Jediným důstojným nositelem jména, kdysi proslulého spolku, je dnešní mužský pěvecký sbor Moravan v Brně.
„Moravan vyrostl z moravské země jako další představitel pěveckých vrcholků košatého stromu hudebních vloh jejího lidu. Nevyrůstal osamocen a nevyrostl náhodně. Zapustil však své kořeny hlouběji než jiní a přinesl ovoce osobitého tvaru, barvy i vůně. Vrostl do nové doby a stal se v našem hudebním světě pojmem.“ (Alois Hanzlíček, předseda APS Moravan roku 1981)
Historie APS Moravan
Od roku 1914 existující pěvecký kroužek spolku Moravan se stal kolébkou pozdějšího mužského sboru katolických akademiků Moravan, který založil v roce 1931 dirigent a umělecký vedoucí, prof. Josef Veselka, dr. h. c., rodák z Nového Města na Moravě. Hlavním úkolem bylo získat mládež pro hudební umění. První samostatné vystoupení sboru proběhlo roku 1933 v Lomnici u Tišnova a v brněnském rozhlase. O rok později proběhl koncert v Besedním domě v Brně, o kterém se kritika vyjadřovala velmi pochvalně.
V roce 1937 se po dalších vystoupeních psalo: „Svěží a radostné mládí jak studentského sboru moravského, tak dirigentu přináší do uměleckého pojetí sborových skladeb nové, osobité a ryze moravské prvky.“ Hudební kvality ocenil i prof. PhDr. Arne Novák z Masarykovy univerzity, který APS Moravan poctil výsadou zpívat při významných univerzitních slavnostech. První zahraniční koncert se uskutečnil roku 1938 v Lublani v Jugoslávii. Po uzavření vysokých škol nacistickou okupací v roce 1939 byla činnost sboru umlčena a někteří jeho členové byli odvlečeni do koncentračních táborů.
Po válce se první sborové vystoupení uskutečnilo 15. listopadu 1945 ve Smetanově síni v Praze (Mezinárodní kongres studentstva). APS Moravan si získal srdce Pražanů. Josef Bohuslav Foerster tehdy prohlásil: „Gratuluji vám. Váš Tovačovský a Křížkovský je něco osobitého. Janáčkova Bříza, to je pro vás opera. Vzpomínám, že by na Smetanově pomníku měl být také Křížkovský. Ovšem máte náhradu v Janáčkovi. Má u vás svůj ráz, sličnou notu, je v tom cítit moravské víno. Žeň vašich národních písní!“
V době komunistického útlaku se Moravan „nezpronevěřil svému původnímu kulturnímu a duchovnímu poslání a vyznání,“ zůstával na vrcholu moravského sborového umění.
V letech 1952, 1962, 1983, 1986 a 1998 se podařilo vydat nahrávky sboru na gramofonových deskách a kompaktním disku, například mužské sbory: Pestrý orle; Na Moravu; Vlasti; Pocta Moravana Leoši Janáčkovi.
Z bohatého repertoáru zazněly na koncertech APS Moravan také písně vlastenecké: Rodné zemi (Zdeněk Blažek); Na Moravu (Ludvík rytíř Dietrich); Vlast a národ (Josef Bohuslav Foerster); Na Moravu (Norbert Javůrek); Návrat do vlasti (Václav Kálik); Moravou; Vzhůru již hlavu, národe; Závěť J. A. Komenského (Jaroslav Křička); Ejhle, oltář Hospodinův září; Přistup Moravěnko; Svatý Cyril a Metod (Pavel Křížkovský); Ke slávě svatého Cyrila a Metoda (Franz Liszt); Moravě (Josef Nešvera); Píseň o rodné zemi (Ludvík Podéšť); Pozdrav zemi (Jiří Svoboda); Na vlast (Václav Jan Tomášek); Orle, pestrý orle (Arnošt Bohaboj Tovačovský); Morava (Zdeněk Zouhar).
APS Moravan interpretoval také významná díla renesanční vokální polyfonie (Orlando di Lasso, Giovanni Pierluigi da Palestina, Tomás Luis de Victoria) a sborová díla Josefa Bohuslava Foerstera, Leoše Janáčka, Bedřicha Smetany i brněnských autorů (Josef Blatný, Zdeněk Blažek, Osvald Chlubna, Jaroslav Kvapil, Vilém Petrželka, Zdeněk Pololáník, Petr Řezníček, Milan Slimáček). Umělecký růst APS Moravan podporovali i známí umělci: Josef Jambor, Václav Kálik, Vilém Steinman a Jiří Trnka.
Současný koncertní repertoár APS Moravan mimo jiné tvoří: Mše D-dur, op. 86 (Antonín Dvořák); Láska opravdivá (Leoš Janáček); Závěť J. A. Komenského (Jaroslav Křička); Kantáta ke sv. Cyrilu a Metodějovi s doprovodem varhan (Pavel Křížkovský); Ave verum corpus; Korunovační mše C-dur (Wolfgang Amadeus Mozart); Moravě (Josef Nešvera) a mnoho dalších děl.
Hle, ty nivy divokrásné, klasů moře kolkolem.
Řeky řinou stříbropěnné, krajem dýše luzný klid.
Hle, ty vísky utěšené a v nich dobrý, chrabrý lid.
(2. sloka „Moravě“ od Josefa Nešvery)
V letech 1933 — 1936 byl předsedou sdružení Ing. Stanislav Langer; v letech 1936 — 1939, 1945 — 1968 JUDr. Miloslav Špaček († 1973); 1968 — 1976 PhDr. Vladimír Telec († 1994); 1976 — 1978 MUDr. Miloslav Jedlička; 1978 — 1993 PhDr. Alois Hanzlíček († 1996); 1993 — 1996 pozastavení činnosti; 1996 — dosud MUDr. Jan Hrbáček.
V letech 1931 — 1970 byl hlavním dirigentem sboru prof. Josef Veselka, dr. h. c. (* 1910; † 1992); 1970 — 1993 prof. Jan Řezníček (* 1932; † 1993); od roku 1978 také Ing. Antonín Veselka, synovec prof. Veselky (* 1943); 1993 — 1996 pozastavení činnosti; 1996 — 2000 PaedDr. Oldřich Severa (* 1963; † 2000); 2000 — 2012 MgA. Tomáš Ibrmajer, Ph.D. (* 1978); 2012 — dosud Mgr. BcA. Veronika Hromková.
APS Moravan v posledních letech navázal užší spolupráci s dalšími pěveckými sbory a významnými institucemi: Schwaben Bräu Singchor ze Stuttgartu; Brněnský akademický sbor (BAS); farní sbor u sv. Jakuba v Brně; Jihomoravský kraj; Statutární město Brno; Městská část Brno-střed; Nadace Leoše Janáčka a Nadace Bohuslava Martinů. Do roku 2006 Moravan uskutečnil celkem 1.800 vystoupení u nás i v zahraničí. V současnosti má sbor asi 40 členů a rád mezi sebou uvítá nové mladé zpěváky.
„Budeme se při tom radovat, zůstanete-li i Vy na naší straně!“
Mgr. Jan Studeník
Moravská národní obec
Zdroje informací a citací
Štěpánka Kšicová-Studeníková: Umělecký přínos APS Moravan, Brno 1980 (diplomová práce na FF MU)
APS Moravan: Sborník 75 let APS MORAVAN 1931 – 2006, Brno 2006
http://moravan.funsite.cz