V sobotu 7. června 2014 proběhl po roční pauze 10. ročník tradičního pochodu MNO Blanensko, Putování Moravou. Účastníci se sešli v 9.45 hodin před budovou skalického nádraží, kde Michael Doskočil (MNO) a Antonín Ševčík (MNO), všem sdělili několik informací ohledně harmonogramu akce. Jaroslav Zaoral (MNO) následně rozdal připravené letáčky odjezdů spojů. Antonín Ševčík mezitím otevřel moravské víno, darované od našich slovenských přátel z partnerské organizace „Morava krásna zem“ a z „kaléšků“ jsme si všichni připili na zdar naší akce, na Moravu. Poté se skupina pod vedením Vladimíra Novotného (MNO) vydala ze Skalice nad Svitavou po červené značce směrem na boskovický goticko-renesanční hrad.
Cestou podél říčky Bělá, kde nám nad hlavou krásně svítilo slunce, jsme si užívali nádherné okolní krajiny a klidu. V této pohodové a kamarádské atmosféře jsme došli s rozevlátou moravskou vlajkou k rozcestí u Pilského údolí. Zde naše kroky vedly vzhůru do kopce a cestou jsme si občas prohlédli protější zalesněné stráně. Po zdolání táhlé stezky se před námi náhle objevil boskovický hrad a jeho věž s okrasným cimbuřím. Před branou hradu se naše výprava zastavila.
U nedalekého posezení byly rozdány pamětní listy, včetně ručně kreslených nálepek „Emancipace Moravy“. Vypisování a rozdání pamětních listů si vzala na starost slečna Iveta Janoušková s Michaelem Doskočilem. Po tomto zastavení jsme se v hradní restauraci občerstvili a začali prozkoumávat starodávný moravský hrad, jehož historie se začala psát již v polovině 13. století. V hradních komnatách nás zaujala pověst o Velenovi, bájném předku pánů z Boskovic, hmotové rekonstrukce hradu, kamenné ozdobné artefakty aj.
Po zhlédnutí hradního interiéru jsme se okolo panského koně a koroptvárny dostali k budově kryté studny s velkým kolem na šlapání. Nedaleko odtud byly některé naše účastnice dány na nádvoří do želez. Ale nebojte se, byly rychle osvobozeny udatnými rytíři. Po této nečekané události jsme vystoupali do nejvyšších pater hradu, kde se nám naskytly překrásné výhledy do blízkého i dalekého okolí. Po společném vyfotografování většiny účastníků Putování Moravou, sešla naše skupina do hradních sklepení, která nás v teplém počasí příjemně zchladila. Dle neověřené informace zde jeden účastník nalezl poklad pana Šembery z Boskovic.
Po prohlídce hradu jsme po nenáročné cestě doputovali do nedalekých Boskovic až ke vstupní bráně do židovské čtvrti. Prošli jsme starodávnou židovskou zástavbou, která působila jako z pohádky, dále k zrenovované synagoze maior z roku 1639. Zde jsme si vyslechli poučný výklad a následně si synagogu důkladně prohlédli, včetně přístupných pater a zrestaurovaných nástěnných maleb. Za nacistické okupace Moravy bylo z Boskovic deportováno do koncentračních táborů veškeré židovské obyvatelstvo, tj. 400 osob. Vrátilo se jich pouze dvacet.
Dále nás průvodce zavedl do blízké unikátní rituální lázně mikve, která se nalézá v jednom z nejstarších domů v židovské čtvrti, který pochází ze 16. století. Samotná mikve byla objevena teprve před pár lety, a je napájena pouze přírodním vodním pramenen, který vyvěrá přímo v prostoru lázně.
Jelikož nám během dne celkem vyhládlo, zašli jsme do restaurační zahrádky na náměstí. Příjemným prostředím a obsluhou, dobrým jídlem i pitím, bylo hezky dovršeno naše Putování Moravou. Tak byl symbolicky výlet ukončen. Cesta na boskovickou železniční zastávku nám trvala pár minut a po menším čekání nás vlaková souprava odvezla zpět do Skalice nad Svitavou. Zde se naše cesty rozešly a účastníci se rozjeli do svých domovů. Jak jinak zakončit tento článek než slovy jedné z účastnic, paní Renaty Zapletalové: „Nejlepší sobota v roce 2014“. 🙂
Vladimír Novotný
předseda MNO Blanensko
Více fotografií na facebooku