Třetí ročník nestranické iniciativy Moravské národní obce „Za vyvěšování moravské vlajky“ na radnicích je za námi. S potěšením mohu konstatovat, že zmíněná občanská iniciativa i letos lámala rekordy v počtu zapojených radnic. Moravskou vlajku vyvěsilo 398 úřadů. Uváděný počet je minimální, protože iniciativa si žije vlastním životem. Mnoho samospráv žluto-červenou vlajku vyvěšuje aniž o tom máme nějaké zprávy, takže se nám často stává, že informace se k nám dostanou opožděně. Proto jsou radnice do naší interaktivní mapky zanášeny dodatečně.
Oproti předešlým ročníkům se výrazně zvýšil kladný ohlas předstvitelů obcí a měst. Razantně přibylo také zapojených radnic z kamenité části Moravy — z Moravského Horácka (Kraj Vysočina). V Čechách nás opět podpořily Jindřichovice pod Smrkem, nově město Vysoké Mýto a na Slovensku obec Cífer.
V den cyrilometodějských oslav 5. července byla vlajka k vidění na mnoha místech. Přinesli si ji mnozí poutníci do centra oslav — na Velehrad. Místní radnice vlajku vyvěsila již podruhé. Veliký žluto-červený prapor s orlicí na štítě nescházel ani na brněnské Nové radnici (dříve moravská zemská sněmovna), dnes magistrát města Brna. Moravská vlajka vlála i na budově Jihomoravského krajského úřadu, bývalém sídle moravské zemské samosprávy. Dále byla k vidění například v Šumperku, Vizovicích, Valašských Kloboukách, Blansku, Moravských Budějovicích, Dukovanech, Strážnici, Dačicích a Holešově. Poprvé vlajka zavlála také na pěti úřadech v moravské části Pardubického kraje, jako např. v Moravské Třebové či v Rychnově na Moravě.
Velmi přibylo ohlasů od samotných obyvatel Moravy, našich krajanů ze zahraničí, nebo příznivců ze Slovenska. Lidé nám od 5. července průběžně posílají na e-mail, Facebook či web MNO fotografie, kde všude byla moravská žluto-červená vlajka nebo jiný symbol Moravy použit. Je až neuvěřitelné, jak hodně jsou tyto symboly propagovány. Některé reakce a fotografie pravidelně zveřejňujeme v médiích MNO. Jeden moravský sportovní nadšenec si na svátek zaběhl maraton v tričku s moravskou žluto-červenou vlajkou. Na Facebooku poté napsal: „V den největšího moravského svátku jsem si zaběhl maraton ‚za Moravu‘ ve speciálně vyrobeném tričku a cestou jsem viděl několik moravských vlajek na radnicích a domech!“
Tradičně se našemu sdružení podařilo dojednat i různé doprovodné programy vlajkové iniciativy. Takže v den svatých Cyrila a Metoděje byla za zvýhodněné vstupné otevřena veškerá městská muzea v Uničově, Moravská vesnička s betlémem v Brně (Baron Trenck Gallery) a mimořádně zpřístupněna i československá pohraniční pevnost „SVAH“ u Mikulova (Klub vojenské historie).
Na internetových stránkách některých médií probíhalo nespočet anket k tomu, zda lidé chtějí na své radnici moravskou vlajku, nebo zda se cítí být Moravany. Tak jako loni i letos příznivci moravské žluto-červené vlajky jednoznačně a s jasným náskokem hlasovali pro „ANO“. Média z valné většiny informovala o akci kladně. Deník Rovnost např. věnoval tomuto tématu celou dvoustránku. V článku se mimo jiné vyjádřil historik prof. Mgr. Libor Jan, Ph.D. z Masarykovy univerzity: „Morava je historickou zemí, a proto lze její vlajku vyvěšovat, to přece nemůže nikomu vadit.“ Český rozhlas dal prostor starostům, občanům, ale i Moravské národní obci. Radiožurnál informoval ohledně vyvěšování moravské vlajky „o návratu moravské hrdosti“.
Další zajímavé články vyšly např. v ČTK, MF Dnes, Lidových novinách i Horáckých novinách: „Třebíčsko se obleče do žluté a červené“. K vyvěšování se kladně vyjádřil také ústavní právník doc. JUDr. Zdeněk Koudelkou, Ph.D. z Právnické fakulty Masarykovy univerzity. Vyvrátil mýtus, že by moravská vlajka byla v roce 1920 československým parlamentem zákázána.
Opět se nezapomněl předvést bulvární „novinář“ Ivan Motýl, který po honbě za rádoby senzací překrucoval informace k obrazu svému a otevřeně lhal a nepřímo pobízel (neúspěšně) k nacionalismu.
Málokdo si nejspíš uvědomuje, že celá tato iniciativa je velice náročná na čas i organizaci. Mnoho členů Moravské národní obce a nespočet příznivců občanské iniciativy věnovalo této činnosti nemálo osobního volného času. A všichni víme, jak se v dnešní hektické a uspěchané době čas hledá. Proto všem těmto lidem chci touto cestou poděkovat za jejich nasazení „Za Moravu“. Morava a její symboly, tak jako ponorná říčka Punkva v Moravském krasu, se opět vynořují na zemský povrch. Pevně věřím, že již poteče přímo do Svitavy a dál po moravské zemi.
Moravská žluto-červená vlajka zažívá svou renesanci. Stala se po dluhé době opět symbolem moravské země a svornosti jejích obyvatelů.
Vladimír Novotný
místopředseda MNO a hlavní koordinátor iniciativy
Odkazy
Alois Vojtěch Šembera a moravská žluto-červená vlajka
ZDENĚK KOUDELKA – Moravská vlajka zakázána nebyla
Mapa, seznam radnic plus další informace
Přečtěte si prosím článek na Parlamentních Listech. Hovoří tam Petr Pithart, jak moc ho mrzí, že se neprosadilo zemské zřízení se zachováním okresů: http://www.parlamentnilisty.cz/rss/zpravy/Petr-Pithart-tvrde-Jsme-narod-tupych-ovci-Volime-porad-stejne-a-pak-se-divime-240414